Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı

Ali Galip Savaşır

Ali Galip Savaşır 1956 yılında İzmir’de doğdu. 1973’te Ankara Polis Koleji’nden, 1976 da ise Polis Akademisi’nden mezun olup 1978 yılında komiser olarak Polis Teşkilatında çalışmaya başladı. Türkiye’nin değişik bölgelerinde çeşitli sürelerle görev yaptıktan sonra Elazığ’ın ilçesi Sivrice’ye atandı. Sivrice’de görev yaparken kısa bir süreliğine ilçenin hem komiser, hem kaymakam, hem de belediye başkanı oldu. 1980 Askeri darbesi döneminde  1402 sayılı kanuna dayanarak 1983’te işine son verildi. 

Devlet memurluğundan uzaklaştırılması sonucu kariyer planlarında büyük bir değişiklik yapmak zorunda kalan Savaşır, Ankara Meyve-Sebze Hali’nde bir dükkanın yönetimini eline aldı. Kısa zamanda başarılı olan Savaşır, İzmir Hali’nde kendi dükkanını açtı ve aynı zamanda ihracata yöneldi. Münih’te oluşturduğu dağıtım operasyonlarıyla tüm Avrupa’ya “Golden Light” markası altında taze meyve ihracatına başladı.

Ali Galip Savaşır

Bu ülkeye sahip çıkacak, memleketini seven, erdemli evlat ve torunlar yetiştirmek tek mesajım olacaktır.

90’lı yılların sonunda, Rusya’daki gelecek vadeden pazarı farkedip, ihracat odağını bu ülkeye çevirdi. Yeni kurduğu AGS Grup şirketi ilk yıllarında sıkıntılar yaşayıp 1998 krizinde büyük kayıplar verse de, kriz sonrası birkaç yıl içinde Moskova’nın en büyük meyve ithalatçısı oldu. Dış ticaret ve dağıtım konusundaki tecrübesinin yardımıyla ABS Alçı ürünlerinin Rusya temsilciliğini üstlendi. 

İnşaat sektörüne ek olarak, AGS Grup AGSCARB mikronize kalsit markasıyla Rus plastik ve boya sektörüne de hizmet vermektedir. Plastik sektöründeki gücünü arttırmak amacıyla AGS Grup, 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nden PVC ithalatına başladı. Savaşır, geleceğe yönelik olarak Türkiye’de bir otel yatırımı da planlamaktadır. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Polis Akademisi lisans dereceleri olan Savaşır, Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Dünya Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği ile Avrasya Bölge Komitesi Başkanlığı, ve Rus Türk İş Konseyi Başkan Yardımcılığını yürütmektedir. Bir kızı ve bir oğlu olan Savaşır, iki torun sahibidir.

1.Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

27 Ocak 1956 tarihinde İzmir Eşrefpaşa da doğdum. İlkokulu Eşrefpaşa İlkokulunda okudum. Ortaokula Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Ortaokulunda başlayıp, Fevzi Çakmak’ta bitirdim.

 İlk ve ortaokul çağlarında her yaz ve okul zamanı hafta sonları çıraklık yaptım. İlerideki kariyerime ne kadar yardımcı olacağından bihaber, zamanın tüm perakende sektörlerine dokunarak gömlek, çanta, ayakkabı, oyuncak, bijuteri, akşamları ise İzmir Fuarı’nda gazinoda minder ve gazoz sattım.

Sonradan Polis Kolej’inde de beraber okuyacağım arkadaşlarımın getirdiği sınav müracaat evraklarını, Ankara’ya sınava gidip gırgır ve şamataya dahil olmak için doldurdum.

Ali Galip Savaşır ​ve Nebil Özgentürk ile yaşam öyküsü üzerine sohbetleri...

Sınavı kazandığım evrakın eve gelmesiyle olayı duyan babamın “git oku orada, kurtul oğlum” telkiniyle sınavı kazanan dört arkadaşımla birlikte Ankara’ya koleje okumaya gittim.

Tüm ailemin topluca Basmane Garajından Ankara’ya uğurlayışı hiç unutamadığım anımdır.

 Polis Kolejinde üst sınıfların disiplin adı altında uyguladığı şiddet dışında hayat güzeldi. Kaliteli öğretmenler, düzenli bir yaşam ve nefis bir kütüphane vardı. Tüm bunlar hayatımın yön değiştirmesine etkili oldu. Polis Koleji’ni orta şekerli fakat sınıfta kalmadan bitirdiğimde kolej kütüphanesinde de ansiklopediler hariç hemen hemen okumadığım kitap kalmamıştı.

 Son sınıfta Polis Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk karşısında okulumu temsil etme şerefine sahip oldum. Cumhurbaşkanının “seni niye seçtiler? Okulun birincisi misin yoksa şampiyon sporcu mu?” sorusuna bir cevap veremeyince “ha o zaman sen okulun popülerisin” diyerek güldü.

1974 Haziran’da Polis Koleji’nden taze mezun İzmir’de staja başladığımızda patlayan Kıbrıs Harekâtı tatbiki ilk sınavım oldu. Siyasileştirme hareketlerinin başladığı yıllardı, bilinçli hiçbir siyasi eğilimim veya bir örgütsel temasım olmamasına rağmen kolej son sınıfta beğenerek okumaya başladığım Yeni Ortam gazetesi benim solcu olarak adlandırılmama sebep olacak ve amirlerim tarafından bu gazeteyi okumamam tavsiye edilecekti.

 1976 Haziran’da iyi derece ile sınıfımı geçmeme rağmen “aczi ve kabiliyetsizliği” amirlerimce tespit edildiği için Polis Akademisi’nden uzaklaştırıldım. Danıştay kapılarında geçen iki yıldan ve İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk’ün bakanlığının düşmesinden sonra ancak 1978 yılında Akademiye geri dönüp mezun olabildim.

 1978 Emniyet Genel Müdürlüğü, Çankırı, 1980 Kastamonu Daday. Sakin, orman ve doğa içinde güzel insanlarla birlikte geçen bir yıldan sonra Eylül ayında ülkemiz büyük bir darbe yedi. Biz de bu darbeden nasibimizi aldık.  Önce Kastamonu merkeze oradan Elâzığ Sivrice’ye tayin oldum.

 Sivrice’de bir yıla yakın vekaleten kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı yaptım. 1983 yılında 1402’likler kervanına son dakikada katılarak ilişiğim kesildi. Tam da kısa dönem askere gitmek üzereyken.

 1991 yılında Anayasa değişikliği ile kazanılan dava hakkım ile mahkemeyi kazanarak hizmete geri dönüp, tüm özlük haklarımı ve birikmiş maaşlarımı alarak istifa ettim.

 1402’li olmak kolay değildi tüm dostların uzak durduğu, selam vermemek için yolunu değiştirdiği, işsiz, parasız zor günler başlamıştı. Benim gibi ihtilal mağduru hapis yatmış sabık bir milletvekili abimin sayesinde Ankara Hali’nde bir dükkâna müdür olarak iş hayatına başladım. Önce Ankara Hali, sonra İzmir Hali, daha sonra ihracata başlayarak Almanya’da sebze meyve dağıtım ağı kurdum.

1998 Rusya krizinde tüm sermayemi kaybederek battım. Battığı yerden çıkar sözüyle tüm köprüleri yakarak 1998 da Rusya’ya gittim. İnişli çıkışlı maceralı geçen 40 yıl etkilerini gösterdi ve 2000 yılında ciddi bir By-Pass ameliyatı olduktan sonra daha dengeli bir hayata başlayıp Moskova’ya yerleştim. Bir kızım ve bir oğlum, üç torunum var.

Ali Galip Savaşır ile ilgili haberler