Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı

Ali Galip Savaşır

Ali Galip Savaşır 1956 yılında İzmir’de doğdu. 1973’te Ankara Polis Koleji’nden, 1976 da ise Polis Akademisi’nden mezun olup 1978 yılında komiser olarak Polis Teşkilatında çalışmaya başladı.
12 Eylül döneminde 1402 sayılı kanuna dayanarak 1983’te işine son verildi. Devlet memurluğundan uzaklaştırılması sonucu kariyer planlarında büyük bir değişiklik yapmak zorunda kalan Savaşır, Ankara Meyve-Sebze Hali’nde bir dükkanın yönetimini eline aldı ve taze meyve-sebze ticareti yapmaya başladı. Daha sonraki yıllarda kendi işini kurarak Avrupa’ya, 90’lı yılların sonunda Rusya pazarının gelişmesiyle bu ülkeye de ihracat yapmaya başladı.
Rusya’da yerleşik bir dağıtım şirketi kurduktan sonra boya hammaddeleri, çeşitli polimerler gibi meyve-sebze harici ürünlerin de ithalat ve dağıtımına devam etti.
Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Polis Akademisi lisans dereceleri olan Savaşır, bir süre Rus-Türk İş İnsanları Birliği (RTİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Dünya Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği ile Avrasya Bölge Komitesi Başkanlığı, DEİK Rus Türk İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.
2009 yılında RTİB çatısı altında kurulan Nâzım Hikmet Anma Komitesinin başkanlığını yürüttü. Uzun çalışmalar ve girişimlerin ardından 2019 yılında Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının kuruluşuna öncülük etti ve halen Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir.
Bir kızı ve bir oğlu olan Savaşır, üç torun sahibidir.

 

 

Ali Galip Savaşır ​ve Nebil Özgentürk ile yaşam öyküsü üzerine sohbetleri...

Ali Galip Savaşır ile ilgili haberler