Moskova Nâzım Hikmet Vakfı Kurucu Başkanı Ali Galip Savaşır, ünlü şair Nâzım Hikmet’in Rusya'nın başkenti Moskova'daki mezarına her zaman sahip çıkacaklarını söyledi.

Sputnik’in haberine göre daha önce Facebook hesabından açıklama yapan Savaşır şunları söyledi: “Dünkü güneşli pazar gününü tüm Moskova halkı parklarda değerlendirdi. Ben de sabah orman yürüyüşü yaptıktan sonra eski dostum Suat Taşpınar ile Novodeviçi Parkı’nda buluştum. Biraz sohbet ve yürüyüşün ardından Novodeviçi mezarlığına gittik. Bu mezarlıkta kimler yok ki… Dünya tarihini, bilimi, savaşları etkilemiş bir yığın kahraman, biliminsanı, devlet adamı, şair ve yazar… Hepsinin mezarını teker teker gezdik, ama esas amacımız ‘Rüzgâra karşı yürüyen adam Nâzım Hikmet’in’ mezarını görmekti… Mezar pırıl pırıldı ve çiçeklerle bezenmişti.”

‘RUS HALKI NAZIM’A GEREKEN DEĞERİ VERİYOR’

Savaşır; “Mezarlıktaki en değerli alanlardan birinde yatıyor Nâzım. Rus halkı böylece ona verdiği değeri gösteriyor. Nâzım’ı seven dostlarım, içiniz rahat olsun. Dünya şairimiz Nâzım Hikmet Moskova’daki kabrinde rahat ve sahipsiz değil. Rüzgâra karşı durmaya devam ediyor şiirleriyle!” ifadelerini kullandı.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir