Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Nazım Hikmet No Bg Stroy

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, 29 Kasım 2019 tarihinde Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da kuruldu.

Vakfımız, mücadelelerle sürmüş yaşamından aldığımız ilhamla yolumuzu aydınlatan büyük Türk şairi Nâzım Hikmet’i yeni nesillere tanıtmak ve anısını yaşatmak adına çeşitli faaliyetler ve etkinlikler düzenlemekte, tüm dünya halklarının ortak ve evrensel bir değeri olan Nâzım’ın mirasını her zaman canlı tutmayı hedeflemektedir.

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, bu hedefleri doğrultusunda; başta T.C. Moskova Büyükelçiliği olmak üzere, Türkiye ve Rusya’nın devlet temsilcilikleri ve kuruluşları, iki ülkenin sanat ve kültür dünyası, üniversiteler ve eğitim kurumları, Moskova ve Bölge Belediyeleri, Türk ve Rus iş dünyası ve sivil toplum örgütleri ve tüm Nâzım dostları ile işbirliği ve ortak çalışmalar yürütmektedir.

Her yıl düzenlenen anma etkinliklerini daha nitelikli ve zengin içeriklerle çok daha geniş kitlelere yayıyoruz. Kültür sanat etkinliklerimiz başta olmak üzere faaliyetlerimizi çeşitlendirerek Türkiye ile Rusya arasında her zaman bir “Dostluk Köprüsü” olan Nâzım Hikmet’in, özellikle Rusya’da yeni nesiller tarafından da tanınması, okunması, anlaşılmasına katkı sağlıyoruz.

 

Vakfımız bünyesinde 2020 yılında kurulan ve Rusya’nın önde gelen üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin oluşturduğu Gençlik Komitemiz bu etkinliklerde aktif rol almakta ve faaliyetlerin gerçekleşmesine katkı sağlamaktadır. Şairi anma etkinlikleri, konserler, geleneksel gençlik konferansı, uluslararası sempozyumlar, üniversite çalışmaları, akademik toplantılar, söyleşiler, seminerler ve atölye çalışmalarıyla faaliyetlerimize devam ediyor ve etkinliklerimizi uluslararası nitelikle Nâzım’ın anısına yaraşır daha geniş kapsamlı projelerle genişletmeyi hedefliyoruz. 

Vakfımızın kuruluş amacı, büyük şairimiz Nâzım Hikmet’in sanatını ve felsefesini dünya çapında tanıtmak, onun eserlerini, yaşamını ve düşüncelerini daha geniş kitlelere yayarak, insanların hayatlarına onun bakış açısıyla dokunabilmektir. Nâzım Hikmet’in mirasını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını sürdüren Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, ticari bir amaç içermemektedir ve herhangi bir siyasi partiye, organizasyon veya kuruma bağlı değildir.

Instagram Sayfamız
Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Son Haberler »

Bilet Talep Sayfası 2024

Bilet Başvurusu Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı 2024 Yılı Nâzım Hikmet’i Anma Etkinlikleri Нажмите для перехода на русскую версию

devamını oku »

Sosyal Medyada Paylaş