Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı

BAŞKANIN MESAJI

Ali-Galip-Savasir-3C

Değerli Nâzım Dostları,

Başkanlığını yürütme gururunu yaşadığım Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı kurulduğu 2019 yılından beri sanatçıları, aydınları, Türk ve Rus akademisyen ve Türkologları, gençleri, öğrencileri, Türkiye’ye ve kültürüne ilgi duyan herkesi bir araya getiriyor. Her yıl gerçekleştirdiğimiz kültür sanat etkinliklerine artarak devam eden büyük ilginin ve katılımcılarımızdan aldığımız mutlu geri dönüşlerin motivasyonu ile faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

2009 yılında Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliklerini daha katılımcılı hale getirmek ve geniş bir kitleye yayabilmek adına RTİB çatısı altında Nazım Hikmet Anma Komitesini kurduk ve bu tarihten sonra başkanlığını yaptığım komitemizle etkinliklerimize devam ettik. 2019 yılında ise etkinlikleri senelik bir anma töreninden daha öteye taşımak, organizasyona uluslararası bir nitelik kazandırmak ve faaliyetlerin daha kapsayıcı ve çok yönlü olabilmesi için Türkiye’deki Nâzım dostu sanatçılarımızın da desteğiyle Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfını kurmanın sevincini yaşadık.

Ali Galip Savaşır

İşte Nâzım!  Bunca çileye, engele, zorluğa, yokluğa rağmen başardı!

Nâzım’ın sanatı ve felsefesi, iki dost halk olan Türk ve Rus halklarının ortak değerleri üzerine kurulmuştur. O, dünya mirasına ait bir şair olmasının yanında, Türkiye ve Rusya için olağanüstü bir öneme sahiptir. Bizim çalışmalarımız da, Türk-Rus dostluğunu pekiştirmeyi ve iki halk arasındaki kültürel bağları güçlendirerek ülkelerimiz arasında bir dostluk köprüsü kurmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda mutlulukla belirtmek isterim ki Vakfımız, kültürel ve akademik etkinliklerimize katılan başta gençler olmak üzere, Türk ve Rus uzmanlar, Rus üniversitelerinde okuyan öğrenciler için, Türk kültürünü, tarihini ve edebiyatını öğrenebilecekleri, Türkçelerini geliştirebilecekleri bir platform, paylaşım ve buluşma noktası haline de gelmiştir.

Kuşkusuz Nâzım Hikmet eserleriyle, yaşadıklarıyla, fikirleri ve ürettikleriyle insanlık tarihine derin izler bırakmış, tüm dünyaya mâlolmuş evrensel bir şair, baştan aşağı bir aydın, sanatçı ve fikir insanıdır. Sadece kendi kültüründen değil, farklı kültürlere mensup her coğrafyadan insan onun eserlerinde, şiirinde, hayatında kendinden izlere rastlamıştır. Sonsuz bir empati ve merhametle dolu, insana yaraşır yaşamak sevdasıyla yanan bir yürekten dökülen o eşsiz dizelerin elbet bir yerinde hepimizin sevdiği, sevildiği, hüzünlenip yutkunduğu, uyandığı, gururlandığı ama en çok da umutla, cesaretle, mutlulukla dolup taştığı anlar olmuş, Nâzım hepimizin ruhundan bir parçaya zarafetle dokunmuştur.

İşte Nâzım, Moskova’ya geldiğim 90’lı yılların sonunda benim ruhuma da aynı merhametli dokunuşuyla hayat vermiş, yüreğimi ısıtmış beni yaşama bağlayan, adeta küllerimden yeniden doğmama vesile olan, umudu, aydınlığı, mücadeleyi işaret eden yegane dost olmuştur. Moskova Novodeviçye Mezarlığında Nâzım’ın kabrinin yanı başında hissettiklerim, düşündüklerim, onun yaşamından aldığım ilhamla hayata sarılışım her seferinde daha güçlü, daha umut dolu, daha cesur olmuştur.

 

İşte Nâzım! 

Bunca çileye, engele, zorluğa, yokluğa rağmen başardı!

İşte Nâzım!
Karşısında duran herkese, her şeye rağmen mücadeleden vazgeçmedi, pes etmedi! 

İşte Nâzım!
Korkmadı, eğilmedi, insanlığından, şahsiyetinden asla taviz vermedi ve hiç yılmadı. 
Sevgili dostlarım, işte her yok oluşun sonundan yeni başlangıçlar çıkaran Nâzım! 

Başardı!
Ve eminim bizden de başarmaktan gayrısını ummazdı.

Nâzım Hikmet’in izinden gitmeye devam edeceğiz ve onun dünya barışı ve insan hakları için yaptığı mücadeleyi sürdüreceğiz. Onun fikirleri ve sanatı, dünya genelinde barış ve hoşgörü için bir araç olmaya devam edecek ve yürekleri birbirine yakınlaştırmaya devam edecektir. Umuyorum bu site, onun sanatını ve düşüncelerini keşfetmek isteyen herkes için bir kapı açacak, Nâzım Hikmet’in sanatını ve fikirlerini keşfetmek isteyen herkese açık bir kaynak olarak hizmet verecek ve ziyaretçilerimiz bu site aracılığıyla Nâzım Hikmet’in düşüncelerini ve sanatını daha yakından tanıma fırsatı bulacaklardır.

Sözlerime Vakfımızın Onursal Başkanı, Cumhuriyetimizin değerli sanatçısı, şahsım için bir başka ilham kaynağı ve yol gösterici olan Sn. Zülfü Livaneli ağabeyimin bir röportajında söylediklerini rehber alarak son vermek isterim.

‘‘Ben kendi adıma Nâzım Hikmet’e layık olmaya çalışan bir hayat sürüyorum.’’

En derin sevgi ve saygılarımla,


Ali Galip Savaşır
Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı

Ali Galip Savaşır ​ve Nebil Özgentürk ile yaşam öyküsü üzerine sohbetleri...