Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Tarihçemiz

TARİHÇE

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, 29 Kasım 2019 tarihinde Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da kuruldu.
Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerini senelik törenlerden daha öteye taşımak, organizasyona uluslararası bir nitelik kazandırmak için Türkiye’deki Nâzım dostu sanatçılarımızın da desteğiyle, Rusya sanat – kültür dünyası ve eğitim kurumları ile işbirliği yapmak, bu alanda faaliyetleri arttırmak ve Nâzım Hikmet müzesi kurulması çalışmalarına destek olmak gibi hedeflerle yola çıkıyor.

2020 yılında Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nda, Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi, Moskova Devlet Üniversitesi, MGIMO, Ekonomi Yüksek Okulu ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi gibi önde gelen Rus üniversitelerinin öğrencilerinden oluşan bir Gençlik Komitesi kuruldu. Gençlik Komitesi, günümüzde etkinliklerin düzenlenmesinde aktif olarak rol alıyor. Komite üyeleri, Türkiye’ye, Türk edebiyatına ve şiirine, özellikle de Nâzım Hikmet’in yaratıcılığına olan ilgiyi ve sevgiyi bir araya getirmektedir.

2020 yılında Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi Rus-Türk merkezi ile işbirliği yapmaya başladık.

Etkinliklerimizi akademik çevreye yaymak amacıyla, Moskova Devlet Üniversitesi, Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi ve Güney Federal Üniversitesi gibi saygın kurumlarla işbirliği içinde konferanslar düzenledik. 2021 yılından itibaren Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü işbirliği ile Nâzım Hikmet’in yaşamına ve eserlerine dayanan Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı’nı düzenlemeye başladık.

2022 yılında Rusya Federasyonu Yazarlar Birliği ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile Nâzım’ın doğum gününü Moskova’da anmaya başladık.

Nâzım Hikmet doğumunun 121. yıldönümünde 28 Ocak 2023 tarihinde Moskova’da anıldı. Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ev sahipliğinde, Moskova Belediyesi, Moskova Kültür Bakanlığı, Moskova Yunus Emre Enstitüsü, Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi ve Moskova Nâzım Hikmet Kütüphanesi iş birliğiyle düzenlenen etkinlik Moskova Onejskiy Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi, 28 Mart 2023 tarihinde yeni bir iş birliği çerçevesinde bir anlaşma imzaladı.

Bu kurumlarla iş birliklerimizi daha da artırarak hem akademik hem de sosyal açıdan birçok farklı etkinliklerde çıkmaya devam edeceğiz.

Son Haberler »

Bilet Talep Sayfası 2024

Bilet Başvurusu Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı 2024 Yılı Nâzım Hikmet’i Anma Etkinlikleri Нажмите для перехода на русскую версию

devamını oku »