Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Ödülleri

DOSTLUK ÖDÜLLERİ

2013 yılında Nâzım Hikmet’in aramızdan ayrılışının 50.yılında düzenlenen anma etkinliklerine, Türkiye’den Moskova’ya aralarında Tarık Akan, Rutkay Aziz, Zülfü Livaneli, Ataol Behramoğlu, Selçuk Yöntem, Zeynep Oral, Edip Akbayram, Hıfzı Topuz, Zuhal Olcay, Ahmet Mümtaz Taylan ve Güvenç Dağüstün gibi duayenlerin bulunduğu büyük bir sanatçı heyeti katılım sağladı. Etkinlik çalışmaları sırasında öne çıkan bir fikir sanatçılarımız ve Anma Komitesi tarafında büyük bir heyecanla karşılandı ve her yıl anma etkinlikleri kapsamında Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri verilmesinde karar kılındı.

 

Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesi, Nâzım’ın eserlerinin halka ve daha geniş kitlelere ulaştırılması, ülkelerin ve toplumların birbirlerine olan dostluğuna katkı sağlaması konularının komite tarafından başlıca kriter olarak ele alındığı onur ödüllerinin ilki 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konseri öncesinde, Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel bağların geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı Türkolog Sn. Svetlana Uturgauri’ye takdim edildi. 

Daha sonraki yıllarda biri Türkiye ve diğeri Rusya tarafından olmak üzere her yıl iki ödülün verildiği anma etkinliklerimizde bugüne dek bir çok sanatçı, Türkolog, bestekar, şair ve edebiyatçı üzerinde büyük şair Nâzım Hikmet’in adını taşıyan dostluk ödülümüzü kabul etme nezaketini göstererek bizleri şereflendirdiler. 

Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri her yıl 3 Haziran anma etkinliklerinde geleneksel olarak takdim edilmeye devam etmektedir. 

Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri her yıl 3 Haziran anma etkinliklerinde geleneksel olarak takdim edilmeye devam etmektedir.

Ödül alanların isimleri

Svetlana Uturgauri (2014)

Ataol Behramoğlu (2015) 

Mihail Meyer (2015)

Zülfü Livaneli (2016)

Natalya Ulçenko (2016) 

Marina Karlova (2017) 

Rutkay Aziz (2017) 

Genco Erkal (2018)

Arif Melikov (2018)

Dmitriy Vasilyev (2019)

Edip Akbayram (2019)

Hıfzı Topuz (2020)

Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu (2020)

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü (2021)

Maria Repenkova (2022)

Zeynep Oral (2023)

Anna Stepanova (2023)

 

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Dostluk Ödüllerinden Kareler...

Haberler...