#Prof.Dr.DimitriVasilev #DimitriVasilev #AliGalipSavaşır #NâzımHikmet

Türkçe, Türk Tarihi ve Kültürüne adanmış, akademik bir hayatın simgesi olan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nu Rusya’ya kazandıran, 2019 yılı “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü” taktim edilen çok değerli Prof. Dr. Dmitriy Vasilyev bir video ile anma etkinliğine destek verdi.

Geçen sene Moskova’da Rus-Türk İş adamları Birliği tarafından düzenlenen büyük törende Nâzım Hikmet dostluk ödülünü aldım. Benim için bu unutulmaz bir geceydi. Türk iş adamlarının Rus bilim adamlarına ödül vermelerinin bir gelenek haline gelmesi çok sevindirici.
Bu sene bu geleneksel tören ayrı bir öneme sahip; Mustafa Kemal Atatürk’ün Lenin’e meşhur mektubunu yazmasından ve ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerinin başlamasından tam yüz yıl geçti. Bu mektubu müteakiben Türkiye ve Sovyet Rusya arasında ilk antlaşma imzalandı. Bu Antlaşmanın 100. Yıl dönümünü önümüzdeki sene kutlayacağız. Maalesef bu sene virüs salgını, böyle önemli tarihi olaylarla ilgili planladığımız akademik faaliyetleri engelledi. Ama biz yine de Türk arkadaşlarımızla uluslararası bilimsel konferansı düzenlemeyi hedefliyoruz.
Senelerdir Rus bilim adamları ve sanatçıları Nâzım Hikmet dostluk ödülüne layık görülüyorlar. Bu ödülü almak da çok önemli. Çünkü bu ödül; büyük şair, siyasetçi, barış uğruna savaşan ve Türkiye ile Sovyet Birliği arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde büyük katkıda bulunan Nâzım Hikmet’in adını taşıyor.
Nâzım’ın yaptıkları unutulmadı. Moskova’da Nâzım Hikmet Kütüphanesi var. Nâzım’ın yazdığı eserler üzerine sahnelenen oyunların Moskova’da ne kadar başarılı geçtiğini hatırlıyorum. Örneğin, Ermolova ismini taşıyan Tiyatroda “Unutulan Adam” adlı oyunu anımsıyorum. Maalesef son zamanlar Moskova’daki tiyatroların repertuarlarında Nâzım’ın oyunlarını göremez oldum ama yazdığı oyunlar zamanla geçmeyen bir öneme sahiptir. Gün gelir ve dünya klasik edebiyatının başka eserleri gibi Nâzım’ın da eserlerini yine Moskova tiyatrolarında görebiliriz diye düşünüyorum.
Nâzım Hikmet dostluk ödülü geleneğini devam ettiren arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu ödül iki ülkenin kültürel çevrelerinde büyük bir önem kazandı. Bu sene bu ödüle layık görülen arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Törenin organizatörlerine de teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.

Moskova Nâzım Hikmet Vakfı
Rusya, Moskova Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri 2020
www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir