Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı

Ömer ZÜLFÜ LİVANELİ

Zülfü Livaneli Nazım Hikmet Vakfı Yönetim Kurulu

Nâzım Hikmet’in ölümünün 53. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 3 Haziran 2016 tarihinde Moskova’da düzenlenen gecede Zülfü Livaneli’ye Nâzım “Hikmet Dostluk Ödülü” Ali Galip Savaşır tarafından takdim edildi.

ÖMER ZÜLFÜ LİVANELİ​ KİMDİR?

Ömer Zülfü Livaneli (20 Haziran 1946 doğumlu, Ilgın, Konya), Türk müzisyen, senarist, politikacı, yazar ve film yönetmenidir.

Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farantouri, Maria del Mar Bonet, Leman Sam, Sezen Aksu, Gülden Karaböcek gibi yerli ve yabancı sanatçılar tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300’e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

1996 senesinde UNESCO tarafından büyükelçilik verildi. Sanat kariyerinin yanı sıra siyasete de giren Livaneli, 2002 genel seçimlerinde, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili seçildi. Zülfü Livaneli, 1978 yılında yaptığı “Nazım Türküsü” adlı albümünde Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi. 

“Arafat’ta Bir Çocuk”, “Geçmişten Geleceğe Türküler”, “Sis”, “Orta Zekalılar Cenneti”, “Diktatör ile Palyaço”, “Sosyalizm Öldü mü”, “Engereğin Gözündeki Kamaşma”, “Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm”, “Mutluluk”, “Leyla’nın Evi”, “Sevdalım Hayat”, “Son Ada”, “Sanat Uzun, Hayat Kısa”, “Serenad” ve Kardeşimin Hikâyesi kitaplarının yazarı olan Livaneli, uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

NÂZIM HİKMET BİZİM KUŞAK İÇİN DENİZ FENERİYDİ...

Nâzım Hikmet bizim nefes borumuzdu, bizim kuşak için deniz feneriydi. Edebiyat dilimizi geliştiren ve Türkçeyi dünya dilleri arasında edebiyat dili olarak kabul ettiren 20. yüzyılın en büyük şairlerinden biriydi.