4 Haziran 2022 tarihinde Puşkin Tiyatrosu’nda düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde yazar Zülfü Livaneli konuşma yaptı.

4 июня 2022 года в Московском драматическом театре имени А. С. Пушкина
на концерте, посвященном памяти выдающегося турецкого поэта Назыма Хикмета, современный турецкий писатель Зюльфю Ливанели выступил с речью.

4 Haziran 2022 tarihinde Puşkin Tiyatrosu’nda düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde yazar Zülfü Livaneli konuşma yaptı.

İyi akşamlar, sevgili dostlar, sizlerle beraber olmak için böyle kırık ayakla geldim, çünkü o kadar büyük gayret gösteriyor ki Ali Galip Savaşır ve diğer arkadaşlarımız. Harikalar. 1990’lardan beri Nazım Hikmet’in anmak için büyük fedakarlıklar yapıyor buradaki dostlarımız ve biz de tabii geliyoruz, ayağımız kırık ama kalbimiz kırık değil, mücadele azmimiz hiç kırık değil.

Sevgili Mariya Repenkova dün Şarkiyat Enstitüsü’nde benimle ilgilli bir konuşma yaptı. Meğer benimle ilgili makaleleri çokmuş bir de çok güzel bir kitabı var, baya uzun bir bölüm yazmış benim romanlarımla ilgili. Benim hayat hikayemi anlattı, romanlarımı da anlattı.Dedim ki biz de şöyle bir hikaye vardır. Eskiden arzuhalciler vardı, okuma yazma bilmeyen Anadolu köylerinin hikayelerini daktiloyla yazarlar daha doğrusu dilekçelerini verirler. Hatta bir ara Yaşar Kemal de yapmış bir çınar ağacının altında. Takdir, öyle oturup hayatını kazanmış o zaman, ona arzuhalci kör Kemal diyorlar. Şimdi bir hikaye var. Köylünün birisi gelmiş arzuhalciye demiş:

-“Benim dilekçeye ihtiyacım var, mahkemeye yazılacak’’
-‘’Niçin?”
-“Babam öldü, amcalarım beni dövdü’’
-‘’Peki, öğleden sonra üçte gel al’’

Öğleden sonra üçte gitmiş, sana bir okuyayım demiş arzuhalci, üç sayfa yazmış, okurken okurken ikinci sayfada adam ağlamaya başlamış:

-‘’Bana neler yapmışlar da haberim olmamış’’.
Şimdi Mariya Hanım benim arzuhalcim olmuş. Onu dinleyince dedim biz neler yaşamışız.
Biz Nâzım’a hayran olduğumuz zaman yasaktı, böyle değildi. Nâzım Hikmet şiirleri elden ele böyle kağıtlarla falan dolaşırdı, yasaktı ve o yasak şiirlerle biz Nâzım’a hayran olduk, daha sonra büyüyünce onun bestelerini yaptım. 1978’te ‘’Nâzım Türküsü’’ albümünü çıkardım, kendi dilindeki ilk ve tek albümdü.
Çok yargılandım o yüzden, fakat Nâzım o kadar büyük bir yer etti ki bizim hayatımızda, bizim Puşkinimiz. Biz Puşkin Tiyatrosu’ndayız ve Puşkin’i de zaten bizim olarak kabul ediyoruz, bugün dünya ne derse desin, Rus edebiyatı, Rus müziği, Rus kültürü dünyanın mirasıdır ve dolayısıyla Puşkin bizim de mirasımızdır, Nâzım da bizim mirasımızdır ve dünyanın mirasıdır.

Nâzım’ın önemini saatlerce konuşabiliriz, dönüştürücü etkisini, Türk dilindeki yaptığı yenilikleri, bize getirdiği yeni şiir anlayışını çok fazla konuşabiliriz.

Nâzım’ın meşhur şiiri ‘’Ben yanmasam…’’. Ben bu 61 yaşında ölen ustama ondan 15 yaş büyük olarak şu anda diyorum ki, Nâzım, sen yanma, ben de yanmayım, biz de yanmayalım, onlar yansın, o faşistler yansın.

Добрый вечер, дорогие друзья. Несмотря на мои проблемы со здоровьем мне очень приятно быть сегодня с вами. Я не смог пропустить этот концерт, зная, какие усилия прилагает Али Галип Савашыр и его друзья для организации Мероприятий памяти Назыма Хикмета. Пусть я сейчас не совсем здоров, но мое сердце всецело с вами.

Вчера я слушал выступление Марии Михайловны Репенковой в Институте Востоковедения РАН. Оказывается в своей книге она выделила целую главу, посвященную моему творчеству. После ее доклада мне вспомнилась одна история.

В старые времена были клерки, которые писали заявления и жалобы для неграмотных людей. Мне вспомнилась эта история, потому что Яшар Кемаль одно время был как раз тем, кто писал эти ходатайства. Однажды к нему пришел молодой парень, которому нужно было ходатайство в суд, потому что его отец умер, а землю отняли родственники. Яшар Кемаль согласился и сказал ему, чтобы тот пришел к трём часам за обещанной жалобой. После обеда парень вернулся, Яшар Кемаль начал зачитывать ему его ходатайство, как вдруг парень начал плакать. Яшар Кемаль был удивлен и спросил у него, почему же он так расстроился. Молодой парень ответил, что он даже и не подозревал, насколько он несчастен, пока не услышал текст ходатайства.

Я вспомнил эту историю после доклада Марии Михайловны о моей судьбе и подумал о том, сколько же всего со мной произошло в жизни.

Итак, в те времена Назым Хикмет был запрещенным поэтом, мы читали его стихи, переписывали их и передавали друг другу.

В 1978 году вышел мой первый альбом песен Назыма и после этого подвергся судебным преследованиям.

Для нас Назым Хикмет как для вас Пушкин. Оба поэта являются великим наследием всего мира.

Мы можем часами говорить о важности Назыма в турецкой литературе и о его революционном влиянии на поэзию.

Я сейчас на 15 лет старше Назыма, который скончался в возрасте 61 года и мне хотелось бы сказать: ‘’Назым, ты не гори, я не буду гореть и мы не будем гореть, пусть они горят, пусть враги горят’’. #zülfülivaneli #yaşarkemal

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.