2 Haziran 2024 tarihinde Russkaya Pesnya Tiyatrosu’nda düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Sayın Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Değerli Nâzım Dostları,
Farklı görüşlerden herkesi bir araya getirebilen, herkesi fikirlerinin ışığı altında aydınlatan ve yol göstermeye devam eden bir insan, Nâzım Hikmet! Bizi yine bir araya getirdi. Hepiniz hoş geldiniz!
Öncelikle Vakfımızın Onursal Başkanı, değerli sanatçı ve büyüğüm Zülfü Livaneli bu yıl yine bizleri yalnız bırakmadı, kıymetli eşleri Ülker Hanım ve Zülfü ağabeyime şükranlarımı sunuyorum.
Bu yılki anma törenimiz benim için geçmiş yıllardan iki açıdan ayrılıyor.
İlki, Türkiye’den bize desteğe gelen ziyaretçilerimiz. Aranızda bilenler vardır. Ben bir Polis Koleji mezunuyum. Dostlarımızla her yıl yaptığımız Polis koleji devre toplantımızı bugüne denk getirdik ve yaklaşık 40 kadar kolejli kardeşim aileleriyle buradalar.
İkincisi ise yıllardır hayalini kurduğumuz Nâzım Hikmet Kültür Merkezi projemizin sonunda gerçekleşiyor olması. Moskova Belediyesi Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi ile geçen yıl yapılan işbirliği çerçevesinde, yoğun çalışmayla geçen bir sene sonunda Kültür Merkezi inşaatını tamamladık. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, 3 Haziran Pazartesi günü açılıyor.
2023 yılının Ocak ayında Vakfımızın paydaş kurumu Kuzey Bölgesi Kültür İdaresinin Müdiresi Sn. Aleksandra Valeryevna İlyina’nın gayretleri ile bir proje gündeme geldi: Moskova Nâzım Hikmet kütüphanesinin bulunduğu alanın genişletilerek herkesin ulaşıp kullanabileceği bir kültürel alana dönüştürülmesi ve Büyük Şair Nâzım Hikmet’in adını taşıyacak modern bir kültür merkezi oluşturulması!
Gerekli girişimler ve projelendirme yapılarak Moskova Belediyesi Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi ve Vakfımız arasında 18 Temmuz 2023 tarihinde kültür merkezinin inşası ile ilgili resmi anlaşma imzalandı. Bu tarihten itibaren hızlanan çalışmalar Haziran 2024 yılında tamamlandı ve Moskova Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve Kütüphanesi yarın hizmete açılıyor.
Yapımına bir çok değerli tasarımcı, sanatçı, iş insanı ve kurumun katkı gösterdiği kültür merkezinin, çok yönlü ve zengin içerikli etkinliklerle bir kültürel yaşam alanı olacağına şüphemiz yok. Emeği geçen tüm sanatçı, tasarımcı ve destekçilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Merkezimizin Nâzım Hikmet’in mirasına layık olacağına inanıyor ve ortaya çıkan bu eseri Moskova Nâzım Hikmet Kültür Merkezini sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz!
Sözlerime son vermeden önce, birazdan bizlerle olacak değerli sanatçımız Serenad Bağcan ve müzisyenlerimize de teşekkür ediyorum.
Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür
Ve bir Orman Gibi Kardeşçesine!
Çok yaşa Nâzım!

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir