Davetiye 2023 B

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, 29 Kasım 2019 tarihinde Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da kuruldu.

Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerini senelik törenlerden daha öteye taşımak, organizasyona uluslararası bir nitelik kazandırmak için Türkiye’deki Nâzım dostu sanatçılarımızın da desteğiyle, Rusya sanat – kültür dünyası ve eğitim kurumları ile işbirliği yapmak, bu alanda faaliyetleri arttırmak ve Nâzım Hikmet müzesi kurulması çalışmalarına destek olmak gibi hedeflerle yola çıkıyor.

2013 yılında Nâzım Hikmet’in aramızdan ayrılışının 50.yılında düzenlenen anma etkinliklerine, Türkiye’den Moskova’ya aralarında Tarık Akan, Rutkay Aziz, Zülfü Livaneli, Ataol Behramoğlu, Selçuk Yöntem, Zeynep Oral, Edip Akbayram, Hıfzı Topuz, Zuhal Olcay, Ahmet Mümtaz Taylan ve Güvenç Dağüstün gibi duayenlerin bulunduğu büyük bir sanatçı heyeti katılım sağladı. Etkinlik çalışmaları sırasında öne çıkan bir fikir sanatçılarımız ve Anma Komitesi tarafında büyük bir heyecanla karşılandı ve her yıl anma etkinlikleri kapsamında Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri verilmesinde karar kılındı.

Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesi, Nâzım’ın eserlerinin halka ve daha geniş kitlelere ulaştırılması, ülkelerin ve toplumların birbirlerine olan dostluğuna katkı sağlaması konularının komite tarafından başlıca kriter olarak ele alındığı onur ödüllerinin ilki 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konseri öncesinde, Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel bağların geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı Türkolog Sn. Svetlana Uturgauri’ye takdim edildi. 

Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim…