28 Ocak 2023 tarihinde Onejskiy Kültür Merkezi’nde düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Gecemizde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı Sayın Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Değerli Nâzım Dostları,
Hümanistliği ile bilinen büyük şair, yazar ve düşünür Nazım Hikmet’in 121. Yaş gününü, burada; Onejskiy Kültür Merkezi’nde sizlerle anıyor olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum.
Bu etkinliğin düzenlenmesine olan katkılarından dolayı Sayın Timur Vahitov, Sayın Aleksandra İlyina ve emekleri geçen Moskova Kültür Departmanı’nın ve Onejskiy Kültür Merkezi’nin bütün değerli çalışanlarına yürekten şükranlarımı sunuyorum.
Başkanlığını yürüttüğüm Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı 2019 yılından bu yana Rus Türkologlarını, Türkiye’nin aydınlarını, sanatçılarını ve Türkiye’yi seven, Türkiye ile ilgilenen herkesi bir araya getiriyor. Vakfımızın, etkinliklerimize katılan akademisyen ve öğrencilerin bir buluşma ve karşılıklı görüş alışverişi platformu haline gelmesinden ayrıca gurur duyuyoruz.
Nazım Hikmet, dünya mirasına ait bir şair olmasının yanında, Türkiye ve Rusya için olağanüstü bir öneme sahiptir. Onun yarattıkları hepimizin ortak mirasıdır. Görüşleri sebebiyle hayatının büyük kısmını hapiste geçirmeye ve Türkiye’yi terk etmeye mecbur kalmıştır. Sovyetler Birliği, şairin ikinci vatanı olmuş bu dönemde ayrıca Rusça da ikinci ana dili olmuştur.
Vefatı üzerinden neredeyse 60 yıl geçmesine rağmen Nazım Hikmet eserleriyle, farklı ülkelerden farklı görüşleri ve inançları benimseyen insanları birbirine bağlayan bir köprü olmaya devam ediyor.
Bu akşam şairin hayatına dair göstereceğimiz belgesel filminin, Nâzım’ın daha iyi anlaşılmasına yol göstereceğini umuyor, bugünkü gibi bu tür etkinliklerin dostluğumuzu güçlendirmeye, akıl ve kalplerimizi zenginleştirmeye katkıda bulunacağını düşünüyorum.
Konuşmama son vermeden önce, etkinliğimizi şereflendiren Büyükelçimiz Sayın Mehmet SAMSAR öncülüğünde tüm devlet görevlilerimize, Moskova Yunus Emre Enstitüsü müdürü Sayın Ülker’e, Sayın Koçerga’ya, Sayın Sudina’ya, değerli akademisyenlerimize ve tüm konuklarımıza en içten teşekkür ve minnetlerimi sunarım. Herkese keyifli bir akşam diliyorum.

Дорогие друзья, ценители творчества Назыма Хикмета! Для меня большая радость и удовольствие отмечать 121 годовщину со дня рождения выдающегося гуманиста, поэта и мыслителя Назыма Хикмета вместе с вами в Культурном Центре Онежский!
Разрешите выразить свою искреннюю благодарность за содействие в проведении сегодняшнего мероприятия господину Тимуру Вахитову, госпоже Александре Ильиной, а также всем сотрудникам Департамента Культуры Москвы и Культурного Центра Онежский, принявшим участие в его подготовке.
Фонд культуры и творчества имени Назыма Хикмета в Москве, который я возглавляю, был создан в 2019 г. и объединил представителей российской тюркологии, интеллектуалов и деятелей культуры Турции, всех, кто любит и интересуется Турцией. Предметом особой гордости для нас является тот факт, что различные мероприятия, организуемые фондом, превратились в своеобразную площадку встреч и обмена мнениями для ученых и студентов-востоковедов.
Назым Хикмет – Человек Мира, Поэт Мира, однако его личность и судьба имеют исключительное значение для Турции и России. Его творчество – наше общее наследие. Из-за своих убеждений он был обречен на долгие годы тюремного заключения и вынужден покинуть родину. Советский Союз стал для поэта второй родиной, а русский язык – вторым родным языком.
Несмотря на то что со смерти Назыма Хикмета прошло практически 60 лет, произведения поэта продолжают играть роль своеобразного культурного моста, связывающего людей разных стран, взглядов, вероисповеданий.
Надеюсь, что документальный фильм о жизни Назыма Хикмета, который вы увидите сегодня, будет способствовать более глубокому пониманию жизненного пути поэта, его взглядов и чувств. Уверен, что такие мероприятия, как сегодняшнее, вносят вклад в укрепление дружбы, обогащают наши умы и сердца.
В заключении я хотел бы поблагодарить уважаемого Посла Турецкой Республики г-на Мехмета Самсара и всех представителей дипломатической миссии за поддержку нашего мероприятия, Директора Института Юнуса Эмре в Москве г-на Мехмета Юлькера, г-на Кочерга, г-жу Судьину, наших уважаемых ученых и всех гостей мероприятия. Желаю вам приятного вечера.Nâzım Hikmet – www.nazimhikmet.com
NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2023

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir