28 Ocak 2023 tarihinde Onejskiy Kültür Merkezi’nde düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Gecemizde Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Dr. Mehmet Ülker konuşma yaptı.

Saygıdeğer Katılımcılar,
Moskova Yunus Emre Türk Kültür Merkezi; Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu halkalarının, birbirlerinin insani ve kültürel değerlerinin tanıtılmasına, aralarındaki geleneksel bağların korunmasına, zenginleştirilmesine ve geliştirilmesine yönelik karşılıklı ilginin artırılması için çalışan bir kurumdur. Bu kurum T.C. Hükümleri ile RF Hükümeti Arasında 3 Aralık 2012’de imzalanmış bir anlaşma ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
Bu eksende, bugün bizleri bir araya getiren Nazım Hikmet, Dünyaya mal olmuş, Türk ve Rus toplumunun ortak değeridir. Nazımı, Türk ve Rus toplumunu temsilcileri, Nazımı’ı seven Türk ve Ruslarla; Nazım’ın hayatından kesitlerin yer aldığı vidoe gösterisiyle; onun dillere ve şarkılara yansımış şiirleri ve türküleriyle ve tüm bunların yanında Türkiye’den ve Rusya’dan esintilerle, Moskova’da Türk ve Rus toplumuyla birlikte anmaktan mutluluk duyuyoruz.
Saygıdeğer katılımcılar, bu anlamada destekleri ile her an yanımızda olan müsaadeleriyle T.C. Moskova Büyükelçimiz Sayın Mehmet Samsar Beye; Moskova Kültür Bakanı Sayın Koçerga; Saygıdeğer Savaşır’, Saygıdeğer Vahitov’a, Saygıdeğer Stepaşın’a, Saygıdeğer İliyina’ya, bu güzelliği ortaya çıkaranlara; ve bizleri yalnız bırakmayan siz katılımcılar ile medya temsilcilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.
Уважаемый гости,
Московский турецкий культурный центр имени Юнуса Эмре – это учреждение, которое работает в интересах повышения взаимного интереса общественности Турецкой Республики и Российской Федерации к продвижению гуманитарных и культурных ценностей друг друга, их сохранению, обогащению и развитию. 3 декабря 2012 года между Правительством Турции и Правительством РФ было подписано соглашение, в соответствии с которым культурный центр имени Юнуса Эмре ведет свою деятельность.
Назым Хикмет, объединивший нас сегодня, является величайшей ценностью Турции и России, поэтому мы рады видеть сегодня представителей турецкого и русского общества, которые любят творчество Назыма Хикмета; мы рады представить вам документальный фильм, в котором представлены отрывки из жизни Назыма.
Уважаемые гости, я бы хотел поблагодарить уважаемого господина посла Мехмета Самсара, г-на Кочергу, министра культуры Москвы; уважаемого г-на Вахитова, уважаемую г-жу Александру Валерьевну Ильину и всех тех, кто участвовал в создании этого замечательного мероприятия.

Nâzım Hikmet – www.nazimhikmet.com
NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2023

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir