28 Ocak 2023 tarihinde Onejskiy Kültür Merkezi’nde düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Gecemizde Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi Müdüresi Aleksandra Valerievna İlyina konuşma yaptı.

Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi Genel Müdürü Aleksandra Valeryevna İlyina’nın konuşması:
Moskova kütüphaneleri, yazarların ve şairlerin, edebiyat eleştirmenlerinin, filozofların, hayırseverlerin, gazetecilerin ve diğer önemli şahsiyetlerin adlarını almıştır. Toplamda 84 tane varıyken, 10’dan azı yabancı halk figürlerinin adını taşıyor. Ve aralarında Nazım Hikmet’in adı da bulunmaktadır.
Rus şairi Voznesenski’nin kendisi Nazım Hikmet’i sadece bir arkadaş olarak değil, aynı zamanda «kalbiyle düşünen» bir insan olarak ve sözle eylem, kalple beyin arasındaki farkı bilmeyen bir güç olarak tarif ederdi.
Nazım Hikmet adına bir kütüphanemizin olmasından gurur duyuyoruz ve bu Anma Gecesinin Türk meslektaşlarımızla daha da ilginç bir ortak çalışmanın başlangıcı olacağına inanıyoruz, çünkü Şair’in dediği gibi:
En güzel deniz:
henüz gidilmemiş olanıdır,
En güzel çocuk:
henüz büyümedi.
En güzel günlerimiz:
henüz yaşamadiklarımız,
Ve sana söylemek istedigim en güzel söz:
henüz söylememiş olduğum sözdur…
Московские библиотеки носят имена писателей и поэтов, переводчиков и литературных критиков, философов, историков, врачей, филантропов, журналистов и других выдающихся деятелей. Всего их 84. Среди них менее 10 названы в честь иностранных деятельней культуры. И среди них имя Назыма Хикмета.
Удивительно, но факт, что именно в САО находится библиотека имени Вознесенского, который писал о Хикмете, не просто как о друге, но и как о человеке, «думающим сердцем», Он назвал его силу слова разумом, бьющимся в груди. Силой, не знавшей разрыва между словом и делом, сердцем и головой…
И еще один факт – у нас есть библиотека имени Льва Кассиля, который именно Назыма Хикмета сделал прототипом поэта Тонгора в повести «Будьте готовы, ваше высочество».
Мы гордимся, что именно у нас есть библиотека имени Назыма Хикмета и верим, что наша этот Вечер Памяти станет началом еще более интересной совместной работы с турецкими коллегами, ведь как сказал Поэт:
Самое лучшее море:
то, где еще не плавал.
Самый лучший ребенок:
тот, что еще не вырос.
Самые лучшие дни нашей жизни:
те, что еще не прожиты.
И самое прекрасное из сказанных тебе слов:
то, что я еще скажу…


Nâzım Hikmet – www.nazimhikmet.com
NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2023

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir