4 Haziran 2022 tarihinde Puşkin Tiyatrosu’nda düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı Sayın Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

İyi Akşamlar,
Sevgili Nâzım dostları, gecemize hoş geldiniz.
2019 yılında pandemi sebebiyle ara verdiğimiz anma törenlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Moskova’ya geldiğim 90’lı yılların sonundan itibaren RTIB, RUTAM, MTKO gibi sivil toplum kuruluşlarının bünyesinde düzenlenen bu etkinliklerde her yıl seyirci, katılımcı, destekçi, organizatör, gibi birçok rolde yer aldım. 2009 yılında ise etkinlikleri daha katılımcı hale getirmek, daha geniş bir kitleye yayabilmek adına RTIB altında Nâzım Hikmet Anma Komitesini kurduk. 2009 yılından beri başkanlığını yaptığım komitemizle etkinliklerimize devam ettik.
2019 yılında ise aktiviteleri senelik bir anma töreninden daha öteye taşımak, organizasyona uluslararası bir nitelik kazandırmak için Türkiye’deki Nâzım dostu sanatçılarımızın da desteğiyle Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfını kurduk.
Pandemi sürecinde etkinliklerimizi canlı yayınlarla pekiştirmeye çalıştık. Pandemi sonrası ise Rusya Federasyonu Yazarlar Birliği ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile Nâzım’ın doğum gününü de Moskova’da anmaya başladık. Etkinliklerimizi akademik çevreye de yaymak amacıyla, Moskova Devlet Üniversitesi, Sen Petersburg Devlet Üniversitesi, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi ve Güney Federal Üniversitesi gibi saygın kurumlarla işbirliği içinde konferans ve seminerler düzenledik.
Bu kurumlarla iş birliklerimizi daha da artırarak hem akademik hem sosyal birçok farklı etkinlikle sizlerin karşısına çıkmaya devam edeceğiz.
Değerli dostlar,
Sözlerime son verirken başta Nâzım Hikmet Gençlik Komitesi öğrencileri ve Vakfımızın Onursal Başkanı Sayın Zülfü Livaneli, Belgesel yapımcısı değerli dostum Nebil Özgentürk, bugünün gerçekleşmesinde emeği geçen Büyükelçiliğimize, herkese teşekkür ediyor ve hepinize keyifli bir program diliyorum.

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir