4 Haziran 2022 tarihinde Puşkin Tiyatrosu’nda düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı Sayın Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

4 июня 2022 года в в Московском драматическом театре имени А. С. Пушкина был организован концерт, посвященный памяти Назыма Хикмета, на котором со вступительной речью выступил Президент Фонда Культуры и Творчества имени Назыма Хикмета в Москве Али Галип Савашыр.

İyi Akşamlar,
Sevgili Nâzım dostları, gecemize hoş geldiniz.
2019 yılında pandemi sebebiyle ara verdiğimiz anma törenlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Moskova’ya geldiğim 90’lı yılların sonundan itibaren RTIB, RUTAM, MTKO gibi sivil toplum kuruluşlarının bünyesinde düzenlenen bu etkinliklerde her yıl seyirci, katılımcı, destekçi, organizatör, gibi birçok rolde yer aldım. 2009 yılında ise etkinlikleri daha katılımcı hale getirmek, daha geniş bir kitleye yayabilmek adına RTIB altında Nâzım Hikmet Anma Komitesini kurduk. 2009 yılından beri başkanlığını yaptığım komitemizle etkinliklerimize devam ettik.
2019 yılında ise aktiviteleri senelik bir anma töreninden daha öteye taşımak, organizasyona uluslararası bir nitelik kazandırmak için Türkiye’deki Nâzım dostu sanatçılarımızın da desteğiyle Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfını kurduk.
Pandemi sürecinde etkinliklerimizi canlı yayınlarla pekiştirmeye çalıştık. Pandemi sonrası ise Rusya Federasyonu Yazarlar Birliği ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile Nâzım’ın doğum gününü de Moskova’da anmaya başladık. Etkinliklerimizi akademik çevreye de yaymak amacıyla, Moskova Devlet Üniversitesi, Sen Petersburg Devlet Üniversitesi, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi, Kazan Federal Üniversitesi ve Güney Federal Üniversitesi gibi saygın kurumlarla işbirliği içinde konferans ve seminerler düzenledik.
Bu kurumlarla iş birliklerimizi daha da artırarak hem akademik hem sosyal birçok farklı etkinlikle sizlerin karşısına çıkmaya devam edeceğiz.
Değerli dostlar,
Sözlerime son verirken başta Nâzım Hikmet Gençlik Komitesi öğrencileri ve Vakfımızın Onursal Başkanı Sayın Zülfü Livaneli, Belgesel yapımcısı değerli dostum Nebil Özgentürk, bugünün gerçekleşmesinde emeği geçen Büyükelçiliğimize, herkese teşekkür ediyor ve hepinize keyifli bir program diliyorum.

Добрый вечер, дорогие друзья, добро пожаловать на наш вечер!
Наши мероприятия, которые были отменены из-за пандемии в 2019 году, вновь возобновлены. С конца 90-х годов такие организации, как Ассоциация российских и турецких предпринимателей, RUTAM, Московская организация турецких женщин активно принимали участие в организации Дня Памяти Назыма Хикмета и концертов, посвященных его творчеству. В 2009 году Ассоциацией российских и турецких предпринимателей был создан Комитет памяти Назыма Хикмета. Впоследствии я стал его Председателем.

В 2019 году мы создали Фонд Культуры и Творчества имени Назыма Хикмета в Москве для того, чтобы наша деятельность приняла международный характер и стала еще более обширной. Даже несмотря на пандемию мы продолжали проводить прямые эфиры, конференции и другие формы сотрудничества. С целью распространения нашей деятельности и на академическую среду мы организовывали конференции и семинары в сотрудничестве с такими авторитетными институтами, как МГУ, Санкт-Петербургский государственный университет, РГГУ, Казанский федеральный университет и Южный федеральный университет. Мы продолжим и дальше проводить разносторонние, красочные мероприятия, полностью освещающие жизнь и искусство Назыма Хикмета.

Дорогие друзья, я хочу закончить свою речь словами благодарности прежде всего членам Студенческого комитета Фонда Культуры и Творчества Назыма Хикмета, почетному председателю нашего Фонда г-ну Зюльфю Ливанели, режиссёру документального фильма о Назыме, моему дорогому другу Небилю Озгентюрку, нашему Турецкому Посольству в Москве и всем тем, кто приложил огромные усилия для реализации сегодняшнего мероприятия.

Приятного Вам вечера!

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.