Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, vefatının 59. yıl dönümünde şair Nazım Hikmet için anma töreni düzenledi. Moskova’daki mezarının başında anılan şairin anması, konferans ile devam etti.

Şairin Moskova Novodeviçi Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında başlayan etkinlik, hava koşulları sebebiyle erken sonlandırılmak zorunda kalındı. Programın ardından alandan ayrılmayarak uzun süre yağmurun dinmesini bekleyen gençler, bir süre sonra mezarı başında şairle yan yana geldi.

Ellerinde karanfillerle Nâzım Hikmet için bir araya gelen Öğrenci Komitesi’nin genç üyeleri, şairin mezarına çiçekler ve kağıtlara yazılı şiirler bırakarak saygı ve özlemlerini sundu.

Vakfın Onursal Başkanı, sanatçı ve yazar Zülfü Livaneli ve eşi Ülker Livaneli ile usta belgeselci ve yönetmen Nebil Özgentürk de programa katılım sağlayarak gençlerle birlikte Nâzım şarkıları söylediler. Nâzım şiirleri, Moskovalı gençlerin ağzından şairin yanı başında okundu.

Zülfü Livaneli “Aslında bu Nâzım’ın kişiliğine de uygun ve benzer bir gün oldu. Bildiğiniz gibi onun fırtınalı bir kişiliği vardı. Bazen o da biraz önceki yağmurlar gibi coşardı’’ dedi. Livaneli, Moskova Nâzım Hikmet Vakfı Öğrenci Komitesiyle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu da söyledi.

Vakfın Kurucu Başkanı Ali Galip Savaşır da konuşmasında “bu anlamlı günde böylesine hayat dolu, umut dolu, geleceğe mana katarak ışıltılar saçan gençlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu” dile getirerek ‘’İşte görüyorsunuz, Nâzım Hikmet yaşamaya devam ediyor’’ dedi.

Moskova Nâzım Hikmet Vakfı’nın Novadeviçi Mezarlığı’nda şairin yanında başlayan anma etkinlikleri, Rusya Bilimler Akademi Şarkiyat Enstitüsü’nde gerçekleştirilen konferans ile devam etti.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir