Nâzım Hikmet 120. Yaşında!
Nâzım doğumunun 120. yıldönümünde Moskova’da anıldı!

Etkinlik, şairin Moskova yıllarında hem üyesi olduğu hem de sıkça bulunduğu Moskova Yazarlar ve Yayıncılar Birliği’nin tarihi salonunda; Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ev sahipliğinde, Moskova Nâzım Hikmet Kütüphanesi ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlendi.

Sayın Büyükelçi, sevgili dostlar, değerli meslektaşlarım,
Bugün bu salonun dolu olması ve bütün zorluklara rağmen bu önemli akşamda bizimle olmanız çok mutluluk verici.
Ne yazık ki bu akşam; çabaları, işe olan inancı ve çevresindeki benzer düşünen insanları bir araya getirebilme yeteneği ile organize eden büyük dostumuz, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın Kurucu Başkanı Ali Galip Savaşır aramıza katılamadı. Hepimiz Ali Galip Bey’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve en kısa zamanda aramıza Moskova’ya dönmesini temenni ediyoruz.
Ali Galip Bey’in konuşmasını okumadan önce vakfın yaptığı faaliyetleri anlatmak ve bu kısa süre içinde elde ettiğimiz başarıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı 2019 yılında kurulmuş olup Rus Türkologları, Türkiye’nin aydınları ve sanatçılarını, Türkiye’yi seven ve ilgilenen herkesi bir araya getirmiştir. En önemlisi de bu vakıf, kültür etkinliklerimize katılan genç uzmanların ve Rus üniversitelerinde okuyan öğrencilerin mesleğin temellerini keşfedecekleri, Türk tarihini ve edebiyatını öğrenebilecekleri, Türkçelerini geliştirebilecekleri bir platform haline gelmiştir. Etkinliklere katılan öğrencilerimizin eserleri ve şiirlerini okudukları Nâzım Hikmet, son zamanlarda modern Türkiye’nin kültürel ve tarihi süreçlerini daha iyi anlamaları için bir anahtar haline gelmektedir.
İlginiz için teşekkür ederim. Şimdi de izninizle Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı Ali Galip Savaşır’ın konuşmasını okumak istiyorum.
Sayın Büyükelçim, Değerli Nâzım Dostları,
Büyük Türk şairi Nâzım Hikmet’in 120. yaş gününü, şairin göğsünde yanan ateşle hararetli konuşmalar yaptığı bu salonlarda, üyesi olduğu Sovyet Yazarlar Birliği Merkezinde dolaştığı koridorlarda, ikinci vatanım dediği Moskova’da sizlerin huzurunda anıyor olmak, ne kadar da anlamlı, duygu yüklü ve gurur verici.
Yaşadığım sağlık sorunu nedeniyle aranızda olamadığım için gerçekten çok üzgünüm.
Bu etkinliğin Sovyet Yazarlar Birliği Salonlarında yapılmasına olan katkıları ve şairin hayatına dair kısa zaman önce yayınlanan belgeselin çekimlerine, büyük bir nezaket göstererek verdikleri destek için yazarlar birliği direktörü Sn. Danil Leonidoviç Duhovskoy’a ve Başkan Sergey Aleksandroviç Şargunov’a yürekten teşekkürlerimi sunarım.
Bugüne dek olduğu gibi bu akşam da bizleri yalnız bırakmayan Büyükelçimiz Sayın Mehmet SAMSAR öncülüğünde tüm devlet görevlilerimize, Moskova Yunus Emre Enstitüsünün değerli müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan Hocama, Nâzım Hikmet Kütüphanesi müdiresi Galina Sudina Hanımefendiye, bu gecenin sizlere eksiksiz sunulması adına fedakarca çalışan Vakfımızın Gençlik Komitesine, Yunus Emre Enstitüsü çalışanlarına, Vakfımızın IT bölümüne, değerli akademisyenlerimize, sevgili iş adamı dostlarıma ve basın mensuplarına en içten teşekkür ve minnetlerimi sunarım.
Sözlerime Nâzım’ın dizeleriyle son verirken hepinizi saygıyla selamlıyor, güzel bir program diliyorum.
‘’Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine.’’

120 лет со дня рождения Назыма Хикмета!

В Москве почтили память великого турецкого поэта Назыма Хикмета в 120-ую годовщину со дня его рождения.

Мероприятие, организованное при сотрудничестве Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета, Библиотеки имени Назыма Хикмета в Москве и Института имени Юнуса Эмре, прошло в стенах Ассоциации союзов писателей и издателей России, членом которого в свое время был сам поэт.

Заместитель президента Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета к.и.н. Дарья Жигульская зачитала речь президента Фонда Али Галипа Савашыра, который не смог посетить мероприятие из-за проблем со здоровьем.

#RusyaMoskovaAnmaEtkinlikleri2022
#nazimhikmet #nazimhikmet.com #MoskovaNazımHikmetVakfı
#AliGalipSavaşır

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir