2024 Nâzım Hikmet – Zülfü Livaneli

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Onursal Başkanı Sayın Zülfü Livaneli büyük şair Nâzım Hikmet’in mezarı başında konuştu.
Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının Onursal Başkanı ünlü yazar ve sanatçı Zülfü Livaneli ise konuşmasında sanatçıların ve şairlerin yaşadıkları dönemin siyasi veya yönetimindeki isimlerin üzerinde yaşantılarını sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi:
“Nâzım’la ilgili yanlış anlaşmalar oluştu Türkiye’de. Çünkü Soğuk Savaş döneminin en şiddetli dönemlerinde onun yazdığı her şey siyasi algılandı. Bu insanların ürettikleri siyaset pencerelerinden seyredilemezler. Ülkeler hatta bayraklar değişir biri yıkılır başkası kurulur. Ama mesela biz Yunus Emre hangi ideolojiye sahipti o zaman kral, padişah kimdi bilmeyiz. Puşkin’in siyasi görüşü bizi ilgilendirmez. Biz o yüzden onları, onların dönemindeki siyasi figürlerin üstünde bir yere yerleştiririz. Nâzım Hikmet de öyledir. Türkiye ile Rusya arasında dostluk köprüsü olarak görevini yapıyor.”


2024 Назым Хикмет – Зюльфю Ливанели

Председатель Президиума Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета в Москве Зюльфю Ливанели произнес речь на траурной церемонии, посвященной 61-й годовщине смерти выдающегося турецкого поэта Назыма Хикмета, которая состоялась на Новодевичьем кладбище.
Известный писатель и культурный деятель Зюльфю Ливанели, Председатель Президиума Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета, в своем выступлении подчеркнул, что художники и поэты продолжали жить и творить, несмотря на политические и управленческие обстоятельства своего времени. Он сказал: “В Турции были заключены неправильные соглашения с Назымом, потому что в самые сложные периоды холодной войны всё, что он писал, воспринималось как политическое. Невозможно наблюдать за политикой, которую проводят эти деятели, находясь в стороне. Страны и даже флаги меняются, одна разрушается, другая возникает. Однако, например, нам неизвестно, какой идеологии придерживался Юнус Эмре, который был королём и султаном в своё время. Нас не интересует политическая позиция Пушкина. Поэтому мы ставим его выше политических деятелей той эпохи, как и Назыма Хикмета. Он служит “дружественным мостом” между Турцией и России”.


Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı
Rusya, Moskova Nâzım Hikmet`i anma etkinlikleri 2024
www.nazimHikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir