3 Şubat 2024 tarihinde Dom Kino Sinemasında düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Sayın Tanju Bilgiç açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Değerli misafirler!

En önemli şairlerimizden Nâzım Hikmet’in 122. doğum günü vesilesiyle bugün sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Nâzım Hikmet’in anısını yaşatmak için bu etkinliği düzenleyen ve bizleri Türkiye’nin en tanınan aktrislerinden Türkan Şoray’la buluşturan Yunus Emre Enstitüsü’ne, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’na, Moskova Kültür Bakanlığı’na, Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi’ne, Rusya Sinematograflar Birliği’ne, bu tarihi salonda bizlere ev sahipliği yapan Dom Kino’ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Sanatın evrensel olduğunu hep söyleriz. Nâzım Hikmet, ölümünden yıllar sonra bile, burada Türkleri ve Rus dostlarımızı aynı salonda buluşturabiliyor. Sanatın evrenselliğini bir kez daha bize kanıtlıyor.

Bugün Nâzım’ın en lirik ve en dokunaklı oyunlarından biri olan Ferhat ile Şirin’in sinemaya uyarlamasını hep birlikte seyredeceğiz.

Bu çerçevede, biraz sonra hep beraber seyredeceğimiz, eşsiz performansı için Sayın Türkan Şoray’a şükranlarımı sunuyorum, hepinize bir kez daha hoşgeldiniz ve iyi seyirler diyorum.


Tanju Bilgiç 3 Şubat 2024 – Nâzım Hikmet
NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2020

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir