3 Şubat 2024 tarihinde Dom Kino Sinemasında düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Sayın Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Sn.Büyükelçim, dost ülkelerin saygıdeğer büyükelçileri, etkinliğimizin paydaş kurumlarının kıymetli temsilcileri, değerli Nâzım Dostları,
Başkanlığını yürüttüğüm Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı adına sizleri saygıyla selamlıyorum.
122. doğum gününde Rusya ve Türkiye’nin ortak değeri, ölümsüz şairimiz Nâzım Hikmet’i anma etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz..
Artık hepinizin bildiği gibi yıllardan beri düzenlediğimiz anma etkinliklerini, Vakfımızın çalışmalarıyla her geçen gün daha ileriye taşıyor, daha çok insana ulaştırıyor ve Nâzım’ın mirasını gelecek nesillere aktarmaya devam ediyoruz.
Nâzım’ın gerçekleştirdiğimiz her etkinlikte kendini daha da belli eden bir gücü var. Nâzım, tıpkı bu salonda olduğu gibi dünya görüşleri, yaşam şekilleri, dilleri, düşünceleri farklı olan kişileri dostlukla, kardeşlikle bir araya getirmeye devam ediyor. Eserleri ve düşünceleri yolumuzu aydınlatıp, yeni nesillere ilham oluyor.
Sizlere geçtiğimiz haziran ayında duyurduğumuz ve o dönem planlama aşamasında olan projemiz Moskova Nâzım Hikmet Kültür Merkezi inşaatımız tüm hızıyla devam ediyor. Değerli sanatçı ve tasarımcıların da katılımıyla ilerleyen süreç umuyorum önümüzdeki aylarda tamamlanacak ve Moskova, şairimizin adını taşıyan eşsiz bir kültür merkezine kavuşacak.
Huzurlarınızda bir kişiyi daha anmak istiyoruz; filmin ünlü yönetmeni, Sovyetler Birliği sinema sanatının önde gelen isimlerinden, Nâzım Hikmet’in yakın dostu Ejder İbrahimov. Kendisi aramızdan ayrılalı 30 yıldan fazla oldu ancak bugün kıymetli eşi, senarist Margarita Zaharovna Maleeva aramızdalar, kendilerine saygılarımı sunuyor ve Ejder İbrahimov için alkışlarınızı rica ediyorum.
Sözlerime son verirken etkinliğimizin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Büyükelçimiz Sn.Tanju Bilgiç’e teşekkür ediyorum. Değerli sanatçımız Sn. Türkan Şoray‘a da bizi onurlandırdıkları için bir kez daha şükranlarımı sunuyor. Hepinize iyi bir akşam diliyorum.


Ali Galip Savaşır 3 Şubat 2024 – Nâzım Hikmet
NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2020

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir