3 Şubat 2024 tarihinde Dom Kino Sinemasında düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Yunus Emre Vakfı Denetleme Kurulu Üyesi ve 24. Dönem Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Milletvekili Sn. Ali Özgündüz konuşma yaptı.

Sayın Büyükelçim, diğer dost ve kardeş ülkelerin değerli Büyükelçileri, değerli Misafirler, YEE Moskova Türk Kültür Mekezi ve Nâzım Hikmet Vakfının değerli başkanları, Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi’nin ve Rusya Sinamatografi Birliği’nin saygıdeğer temsilcileri, Nâzım Hikmet’in Ferhat ile Şirin adlı eserini film sahnesinde canlandıran çok kıymetli sanatçımız Türkan Şoray, hepinizi, şahsım ve bu faaliyetin düzenlemesinde yer alan Yunus Emre Enstitüsü adına saygıyla selamlıyorum.

Nâzım Hikmet’in 122. doğum yıl dönümü sebebiyle düzenlenen bu etkinlikte bulunmaktan dolayı mutluluk duymaktayım. “Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın hayatı” diyen Nâzım Hikmet, dediği gibi yaşadı ve ortaya koyduğu büyük eserleriyle, şiirleriyle hala yaşamaya devam ediyor. Türk Rus dostluğuna ve kültürel etkileşimine önemli katkılarda bulunmuştur büyük Şair. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen İstiklal Savaşımızı, ‘Kuvayi Milliye Destanı’yla en güzel anlatan Nazım Hikmet memleket sevdalısıydı Nâzım Hikmet.

O büyük Şair Türk diline inanmış ve dilimizi en iyi kullanan Şairlerin de başında gelir.
İyi ki doğmuş Nazım Hikmet.

Saygıyla yad ediyoruz.

Zaman ayırdığınız için, dinlediğiniz için tüm katılımcılara en derin saygılarımı sunuyorum.

Çok teşekkürler.

Ali Özgündüz 3 Şubat 2024 – Nâzım Hikmet
NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2020

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir