3 Şubat 2024 tarihinde Dom Kino Sinemasında düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde usta oyuncu, senarist ve yönetmen Türkan Şoray duygulandıran bir konuşma yaptı.

O mavi gözlü bir devdi
Minnacık bir kadın sevdi
Kadının hayali minnacık bir evdi
Bahçesinde ebruli
Hanımeli
Açan bir ev
Bugün Moskova’da çok değerli bir Türk şair ve yazarı anmak için bir araya geldik. Dev şair Nâzım Hikmet’in 122. doğum yıl dönümünde onu burada anmaktan dolayı büyük bir şeref ve mutluluk duyuyorum.
Kuşkusuz şiir dendiğinde, aklımıza gelen ilk isim Nâzım Hikmet!
Onun şiirleri, aşkları, memleket sevgisi dev gibiydi. Ne zaman büyük ustanın mısralarına denk gelsem ben de memleketimi bir kez daha ne kadar çok sevdiğimin duygusuyla, bu aidiyetle mutlu olurum…. Yaşanmış, yaşanmamış, yarım kalmış o güzel aşklarımı hatırlarım.
Nâzım Hikmet, kalbinden akan sözcüklerden oluşan benzersiz şiirleriyle bize de her zaman en yoğun duyguları yaşattı. Biliyoruz ki o vatanına hasret bir şairdi. En büyük arzusu o vatanın toprağına basmak, havasını solumak ve gökyüzüne, yıldızlarına bakabilmekti…
İnanın güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz…
Onun hep umudu oldu…
Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak, unutma aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak
Demekten hiç vazgeçmedi…
Çünkü onun için yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine demekti…
Nâzım Hikmet’in birbirinden kıymetli eserlerden biri de konusunu eski bir Türk halk öyküsünden alan Ferhat ile Şirin…Bu film önerisi bana geldiğinde Koca Nâzım’a ait bir işin içinde olmak bana çok iyi geldi. Nâzım’ın 3 perde olarak oyunlaştırdığı eserinden esinlenerek senaryolaştırılan Bir Aşk Masalı filmi benim için büyük bir öneme sahip. Rus ve Türk halklarının kültür ve sanat hayatı için bu denli kıymetli eserinde rol almış olmak bir oyuncu olarak benim için büyük bir mutluluk kaynağı.
Bu denli kıymetli bir projede birlikte rol aldığımız Alla Sigalova ile yıllar sonra bir araya gelmekten, şu an burada bu Dom Kino Sineması’nda siz kıymetli sanatseverlerle bir arada olmaktan dolayı ne kadar mutlu olduğumu tarif edemem…


Türkan Şoray 3 Şubat 2024 – Nâzım Hikmet
NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2024

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir