Rusya'nın günümüzdeki ünlü yazarlarından Dmitri Bıkov, büyük şair Nâzım Hikmet'in şiirlerinin bugün de güncel olduğunu vurguladı.

Rusya’nın günümüzdeki ünlü yazarlarından Dmitri Bıkov, büyük şair Nâzım Hikmet’e sempati duyduğunu belirtirken şairin şiirlerinin bugün de güncel olduğunu vurguladı.
Dmitri Bıkov, Rusya’nın önde gelen radyolarından Eho Moskvı’nın (Moskova’nın Yankısı) bir programında konuştu.

Rus yazar; “Nâzım Hikmet’e sonsuz şekilde sempati duyuyorum. İlk olarak birinci sınıf bir şairdi. İyi tercümanları olduğu için çok şanslıydı… Hikmet’in kime benzediğini biliyor musunuz? Son derece etkili bir başka şair  Konstanty Ildefons Gałczyński’ye (Polonyalı şair)… İşte Gałczyński ve elbette Hikmet,  bu şairler Avrupa ironik sözlerinin iki lideri (hayatlarının çok farklı olmasına rağmen). Hikmet’in “Mavi Gözlü Dev” gibi şiirini de unutmayınız” diyerek canlı yayında Hikmet’in şiirinin bir parçasını okudu.

Nâzım harika bir insandı…

Rus yazar Türk şairi Hikmet ile ilgili duygularını anlatmaya şu cümleler ile devam etti: ” Ve genel olarak, Hikmet’i gerçekten çok seviyorum!. Onun tiyatro oyunlarını gerçekten çok seviyorum. “Bir Aşk Masalı” ve “İvan İvanoviç” de iyi bir oyun. Genelde harika bir insandı, işte kızıl saçlı bir Türk. Ve bugün de harika, mükemmel şiirlerine ait sözleri güncel olmaya devam ediyor: “Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar…” Evet  Nâzım Hikmet iyi bir insandı.” dedi.

Известный российский писатель Дмитрий Быков отметил, что произведения великого турецкого поэта Назыма Хикмета актуальны и сегодня.

Современный российский писатель и литературный критик Дмитрий Быков, выразив восхищение творчеством Назыма Хикмета, подчеркнул, что великие слова поэта до сих пор остаются актуальными.

Во время авторской передачи радио Эхо Москвы Быков ответил на вопрос о Назыме Хикмете так: «Знаете, мне Назым Хикмет бесконечно симпатичен. Во-первых, он был первоклассный поэт. Ему очень повезло на переводчика — его замечательно переводили Слуцкий и Самойлов. Знаете, на кого немножко Хикмет похож? На другого сильно влиявшего поэта — на Галчиньского. Вот Галчиньский и, конечно, Хикмет — это два лидера европейской иронической лирики (при том, что жизнь их была очень разная).

Назым – удивительный человек…».

Прочитав отрывок из стихотворения Н. Хикмета «Великан с голубыми глазами», Быков продолжил: «Я действительно очень люблю Н. Хикмета. Мне очень нравятся его пьесы, такие как «Легенда о любви» и «Иван Иванович». Он был вообще прекрасный человек, вот рыжий турок. И до сих пор, конечно, остаются актуальными великие слова:

 Если я гореть не буду, 
и если ты гореть не будешь, 
и если мы гореть не будем, 
кто тогда рассеет тьму?».

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir