Bu yılın Şubat ayında Rusya sinema salonlarında gösterime sunulan Rus yapımı "Zoya" (2021) filmi, çok sayıda sinemaseverin yoğun ilgisini çekti. Bu arada Rus basını, büyük şair Nâzım Hikmet'in de Sovyetler'in 2. Dünya Savaşı sırasındaki ünlü kahramanlarından Zoya Kosmodemyanskaya (1923-1941) için şiir yazdığını da önemle hatırlattı. Ayrıca Rus uzmanlar da büyük Türk şairin bu şiirinin önemini vurguladı.

Başta 448verst.ru internet dergisi olmak üzere bir kaç haber sitesinin içerisinde olduğu Rus basını “Zoya” filmi hakkında yazarken; yabancı yazarlar arasında Türk şair Nâzım Hikmet ve Çinli Ai Qing’in, Zoya’nın kahramanlığını kaleme alarak ilgisiz kalmadığına dikkat çekti.

Konuyu gazeteci Fuad Safarov’a yorumlayan Rus Ulusal Savunma (Natsionalnaya Oborona) dergisinin Genel Yayın Yönetmeni, ünlü askeri uzman İgor Korotçenko; “Sovyetler Birliği Kahramanı Zoya Kosmodemyanskaya Nazilerle mücadelenin önemli isim ve sembollerinden biri olmakta. Türk şairi Nâzım Hikmet’in bu kahramanımızı kaleme alması bizler için büyük onur! Büyük şairin bu davranışı şunu ortaya koyuyor: Nâzım Hikmet, Rusya’nın gerçek dostu! Şairin bu eseriyle Zoya’nın kahramanlığını tüm dünyada anlatması da çok önemli.” dedi.

1945 yılında Nâzım Hikmet, Bursa Cezaevi’nde gazete haberlerinden Zoya Kosmodemyanskaya’nın kahramanlığını öğreniyor ve etkilenerek “Tanya” isimli şiirini yazıyor.

Zoya, 1941 yılında gönüllü olarak Sovyet gerilla örgütüne katılıyor. Moskova çevre bölgesinde Nazi birliklerine gerilla saldırıları düzenleyen Zoya, bir gizli operasyon sırasında yakalanıyor. Nazi askerlerinin işkencelerine rağmen Zoya, kendi isminin “Tanya” olduğunu söylüyor. 29 Kasım 1941 tarihinde idam ediliyor.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir