Rusya'nın ünlü siyasi uzmanlarından, Rusya parlamentosu alt kanadından Duma eski milletvekili Prof. Dr. Sergey Markov, büyük şair Nâzım Hikmet'in anıtının Moskova'da yapılması fikrini destekleyerek; "Güzel bir fikir! Moskova Nâzım Hikmet'in kenti, anıtı mutlaka olmalı..." dedi.

Gazeteci Fuad Safarov’a konuşan Sergey Markov duygularını şöyle paylaştı: “Sovyet döneminde dünya şairi Nâzım Hikmet’in eserlerini okurduk. Türk şairi hayatının son yıllarını Moskova’da yaşadı. Moskova’da yazdı. Kendi önemli edebiyat faaliyetlerini devam ettirdi. Dünya, Türk ve Sovyet edebiyat tarihine büyük imzasını attı. Ve Moskova’da da toprağa verildi. Dolayısıyla Moskova Nâzım Hikmet’in kenti. Tabii ki büyük şairin Moskova’da anıtı olmalı. Ben de bu fikri destekliyorum. Moskova’da bir Nâzım Hikmet anıtı; Rus-Türk dostluk, insani ve kültürel ilişkilerin daha da artmasına önemli katkı sağlayacaktır. Nâzım Hikmet, iki ülkenin en önemli dostluk köprüsüdür.”

Moskova’da Nâzım  Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurulmasından çok memnun olduğunu da vurgulayan ünlü Rus siyasi uzman Markov; “Bu Vakıf ikili ilişkilerin canlandırılması, artırılması açısından önemli bir olay. Bu vakıf, dostluğumuzu, kardeşliğimizi artıracak. Evet Türk halkı bizim kardeşimiz. Vakfın çalışmalarına büyük başarılar diler ve yürekten kutlarım!” dedi.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir