İlginiz için teşekkür ederim. Şimdi de izninizle Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı Ali Galip Savaşır’ın konuşmasını okumak istiyorum.
Sayın Büyükelçim, Değerli Nâzım Dostları,
Büyük Türk şairi Nâzım Hikmet’in 120. yaş gününü, şairin göğsünde yanan ateşle hararetli konuşmalar yaptığı bu salonlarda, üyesi olduğu Sovyet Yazarlar Birliği Merkezinde dolaştığı koridorlarda, ikinci vatanım dediği Moskova’da sizlerin huzurunda anıyor olmak, ne kadar da anlamlı, duygu yüklü ve gurur verici.
Yaşadığım sağlık sorunu nedeniyle aranızda olamadığım için gerçekten çok üzgünüm.
Bu etkinliğin Sovyet Yazarlar Birliği Salonlarında yapılmasına olan katkıları ve şairin hayatına dair kısa zaman önce yayınlanan belgeselin çekimlerine, büyük bir nezaket göstererek verdikleri destek için yazarlar birliği direktörü Sn. Danil Leonidoviç Duhovskoy’a ve Başkan Sergey Aleksandroviç Şargunov’a yürekten teşekkürlerimi sunarım.
Bugüne dek olduğu gibi bu akşam da bizleri yalnız bırakmayan Büyükelçimiz Sayın Mehmet SAMSAR öncülüğünde tüm devlet görevlilerimize, Moskova Yunus Emre Enstitüsünün değerli müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan Hocama, Nâzım Hikmet Kütüphanesi müdiresi Galina Sudina Hanımefendiye, bu gecenin sizlere eksiksiz sunulması adına fedakarca çalışan Vakfımızın Gençlik Komitesine, Yunus Emre Enstitüsü çalışanlarına, Vakfımızın IT bölümüne, değerli akademisyenlerimize, sevgili iş adamı dostlarıma ve basın mensuplarına en içten teşekkür ve minnetlerimi sunarım.
Sözlerime Nâzım’ın dizeleriyle son verirken hepinizi saygıyla selamlıyor, güzel bir program diliyorum.
‘’Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine.’’

120 лет со дня рождения Назыма Хикмета!

В Москве почтили память великого турецкого поэта Назыма Хикмета в 120-ую годовщину со дня его рождения.

Мероприятие, организованное при сотрудничестве Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета, Библиотеки имени Назыма Хикмета в Москве и Института имени Юнуса Эмре, прошло в стенах Ассоциации союзов писателей и издателей России, членом которого в свое время был сам поэт.

Заместитель президента Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета к.и.н. Дарья Жигульская зачитала речь президента Фонда Али Галипа Савашыра, который не смог посетить мероприятие из-за проблем со здоровьем.

NazımHikmet.com
Rusya Moskova Anma Etkinlikleri 2022

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir