Şairin doğum yıl dönümü olan 25 Ocak tarihinde Moskova yıllarında hem üyesi olduğu hem de sıkça bulunduğu Moskova Yazarlar ve Yayıncılar Birliği’nin tarihi salonunda; Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ev sahipliğinde, Moskova Nâzım Hikmet Kütüphanesi ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile bir anma töreni düzenlendi. Rus ve Türk akademisyenlerin, Rus-Türk iş dünyası temsilcilerinin ve Moskovalı öğrencilerin büyük ilgisi ve katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlikte T.C. Moskova Büyükelçisi Sn. Mehmet Samsar bir konuşma yaptı.

Büyükelçi Samsar konuşmasında, ‘‘Milli şairimiz Nâzım’ın anısına ve mirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Nâzım Hikmet’i hayatta olduğu dönemde olduğu gibi şu anda da kucak açmaya devam eden Rusya’ya da şükranlarımızı ifade ediyorum.’’ diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti. Sözlerini şairin ‘‘Aşk Mönüsü’’ adlı şiirini okuyarak noktaladı.

AŞK MÖNÜSÜ

Sen sabahlar ve şafaklar kadar güzelsin
sen ülkemin yaz geceleri gibisin
saadetten haber getiren atlı kapını çaldığında,
beni unutma.
Ah! Saklı gülüm
sen hem zor hem güzelsin.
Şiirlerimin ılıklığında açılmalısın
sana burada veriyorum hayata ayrılan buseyi
sen memleketim kadar güzelsin,
ve güzel kal…
Nâzım Hikmet Ran

120 лет со дня рождения Назыма Хикмета!
В Москве почтили память великого турецкого поэта Назыма Хикмета в 120-ую годовщину со дня его рождения.

25 января 2022 г. в Москве почтили память великого турецкого поэта Назыма Хикмета в 120-ую годовщину со дня его рождения. Мероприятие, организованное при сотрудничестве Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета, Библиотеки имени Назыма Хикмета в Москве и Института имени Юнуса Эмре, прошло в стенах Ассоциации союзов писателей и издателей России, членом которого в свое время был сам поэт.

На мероприятии, которое посетили российские и турецкие научные деятели, предприниматели и студенты московских ВУЗов, выступил с речью Посол Турецкой республики в Москве Мехмет Самсар: «Мы будем продолжать чтить память нашего великого поэта Назыма Хикмета и дорожить оставленным им наследием. Также я хотел бы выразить благодарность России, которая стала вторым домом для Назыма Хикмета». Свою речь Посол завершил чтением отрывка из стихотворения поэта «Aşk Mönösü»


#RusyaMoskovaAnmaEtkinlikleri2022
#nazimhikmet #nazimhikmet.com #MoskovaNazımHikmetVakfı
#MehmetSamsar

Nâzım Hikmet 120. Yaşında!
Nâzım doğumunun 120. yıl dönümünde Moskova’da anıldı!

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir