4 Haziran 2022 tarihinde Puşkin Tiyatrosu’nda düzenlenen Nâzım Hikmet’i Anma Etkinliğimizde Belgesel Yönetmeni Nebil Öztürk ve oyuncu Şahin Sancak konuşma yaptılar. 

Nebil Özgentürk: 

Sevgili dostlar, sevgili Nâzım severler hoş geldiniz. O kadar heyecan var ki, yeryüzünün en güzel salonlarından birindeyiz. Moskova’da sevgili Ali Galip Savaşır ve arkadaşlarının kurduğu Moskova Nâzım Hikmet Vakfının Moskova’daki Nâzım anması olunca biz üç aydır elimiz ayağımız titredi. Çok özel günler yaşıyoruz Moskova’da, Rusya’da. Aylar sonra ilk defa böyle bir etkinlik yapıldığını hissediyorum. Bu çok değerli bir şey ve Nâzım bunu hak ediyor. 

Türkiye’de 85 vilayette Nâzım’ı andılar, Nâzım anılıyor çünkü hakikaten yaşarken, öldükten sonra bütün hayatına ölümüne bıraktığı şeylere baktığımız zaman Nâzım hayatı ve güzelliği hak ediyor. 

Biz bu belgeseli on bir ay boyunca çektik. Bu belgesel benim yönetmenliğini yaptığım Nâzım belgeseli içerisinde altıncı versiyon ama hakikaten Nâzım’ın hayatının ne kadar fırtınalı, yağmurlu, sürgün dolu, aşk dolu, memleket sevdası dolu ve insan dolu olduğunu anladık.

Bu belgesel ilk kez bir oyuncu dostumuz Nâzım’ı anlattı, Nâzım kendini anlattı, o yüzden bir başka heyecan var. Moskova’daki konuşmaları bile var, elli birden altmış uç yılına kadar yaşadığı ve vefat ettiği Moskova’da. Hayatını kaybettiği 3 Haziran 1963’e kadar ne konuştuysa ne anlattıysa aşka, sevdaya, memlekete, sürgüne, memleket sevgisine, alçaklara, namussuzlara, herkese inat, ne söylediyse şiirlerinde, hayatında onun özetini yapmaya çalıştık. Altmış bir yıllık hayatının bir özetini elli dakikaya sığdırmaya çalıştık. Umarım filmi beğenirsiniz. Rusya’da ilk kez gösterimi yapılıyor. Biz çok mutluyuz, çok duyguluyuz!  

Şahin Sancak: 

Nâzım severler, burada sizlerle beraber olmaktan Puşkin Tiyatrosunda Nâzım Hikmet’i anıyor olmaktan büyük bir sevinç duyuyorum. Nâzım Hikmet’i bir belgeselde oynuyor olmak gurur verici bir şey. Bu hayatımdaki en büyük hediye gibi ve bu hediye her açıldığında tekrar kapanan bir hediye gibi. Benim için o kadar değerli. Ve ben bunu ilelebet taşıyacağım. Nâzım Hikmet’i anlamak, hissetmek, hepimizin içerisinde biriken duyguları Nâzım Hikmet her duygunun üzerine bir şiir bir söz bırakmış durumda. Ben de o bıraktığı şiirlerden bir tanesini bu gece için okumak istedim. 

2022 Nâzım Hikmet – Nebil Özgentürk ve Şahin Sancak’ın konuşmaları
Nâzım Hikmet
NazımHikmet.com Rusya Moskova anma etkinlikleri 2022
www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir