Rusya parlamentosu alt kanadı Devlet Duması Savunma Komisyonu Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, Rus yetkililer tarafından kısa süre önce gündeme getirilen şair Nâzım Hikmet'in Moskova'da bir anıtının yapılması fikrine destek verdi.

Gazeteci Fuad Safarov’a konuşan Rus Milletvekili Şvıtkin; “Şair Nâzım Hikmet’in eserlerini Sovyet yıllarından biliyorum. Moskova’da şairin bir anıtının yapılması fikrini destekliyorum. Rus-Türk dostluğu adına güzel bir fikir. Rusya’daki Türk topluluğu bana yazılı olarak başvurabilir. Ben de buradan hareket ederek konuyu Rusya Kültür Bakanlığı’nda gündeme getirmeye hazırım.” dedi.

Bu arada daha önce Medya Günlüğü’ne konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, “Moskova’da Nâzım Hikmet anıtını zevkle yaparız. Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlıklarıyla konuşuruz. Eğer herhangi bir eksiklik olursa ve üstlenen olmazsa, bu durumda biz zevkle yaparız.” ifadelerini kullanmıştı.

 Moskova Kent Meclisi Mosgorduma Başkanı Aleksey Şapoşnikov da Medya Günlüğü’ne yaptığı açıklamada; Nâzım Hikmet’in Rusya’nın başkentinde bir anıtının yapılması ile ilgili talep gelmesi halinde değerlendireceklerini söylemişti. Anıt fikrini ilk destekleyen İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç olmuş ve ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını açıklamıştı.  

Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Pavel Stepanov da, Moskova’ya Hikmet’in anıtının dikilmesi önerisine olumlu yaklaşmış; “Bu olay ikili ilişkilerimize zenginlik katar” demişti.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir