Dünyaca ünlü Azeri ve Sovyet besteci Kara Karayev ve büyük Türk şairi Nâzım Hikmet arasında ilginç bir diyalog yaşandığı ortaya çıktı.

Medyagünlüğü.com haberine göre, 1950’lı yılların sonlarında Karayev Moskova’da bir toplantı salonuna girmek isterken Hikmet’i kapının yanında görür. Karayev yaşça kendisinden büyük olan şaire saygısının ifadesi olarak; ” Nâzım Efendi, önce siz buyurun” diyerek yol gösterir. Bunun üzerine Nâzım Hikmet; “Önce dâhiler, sonra büyükler” diyerek Karayev’i samimi bir şekilde kucaklar ve salona girmesine yardımcı olur.  

Nâzım Hikmet ve Kara Karayev’in dostluğu 1958 yılından öncesine dayanıyor. Hikmet 1958 yılında Münevver Hanım’a yazdığı mektupta Leningrad kentinde (şimdiki St. Petersburg) Karayev’in “Yıldırımlı Yollar” balesini izlemekten büyük memnuniyet ve onur duyduğunu ifade ediyor. Hikmet Karayev’den “Yakın dostum ve dâhi insan” diye bahsediyor. Moskova’da zaman bulduklarında ikisinin görüşerek edebiyat ve sanatla ilgili konularda dostça sohbet ettiği biliniyor. 

1957 yılında Azerbaycan’da senaryosu Hikmet’e, bestesi Karayev’e ait “Aynı Mahalleden İki Kişi” adlı film çevrilmişti. 

Karayev (1918-1982) dünya klasik müzik sanatına imza atan Azerbaycan asıllı Sovyet bestecilerden biri. Leyla ve Mecnun, Yedi Güzel gibi ünlü bale eserlerinin bestecisi.

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Ağlarımız

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.