Nâzım Hikmet’in 1952 yılında Rusya’nın Kırım bölgesindeki Artek öğrenci kampı ziyareti sırasında bir Müslüman mezar taşının yere döşenmesine tepki gösterdiği belirtildi. Nâzım Hikmet’in tepkisini fark eden Rus yetkililer daha sonra mezar taşını ayaklar atından kaldırır.

Rus kaynaklara atıfta bulunan Türk araştırmacı Mustafa Yılmaz, gazeteci Fuad Safarov’a konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Mustafa Yılmaz: Artek yöneticilerinden Vladimir Svistov’un (1922-2003) belleğinde Nâzım Hikmet’in 1952 yılındaki ziyareti iz bırakmış. Ölümünden kısa bir süre önce yapılan bir röportajda Svistov olayı şöyle anlatmıştı: “Savaştan (2. Dünya Savaşı) sonra Artek’in yeniden kurulması için Alman savaş esirleri işe koşuldu. İnşaat malzemesi çok enderdi. Bu nedenle yıkık binalardan ve diğer harabelerden elde edilen malzemeler kullanıldı. Artek’e ait kamplardan birinin merdivenleri tamir edilirken hemen yan tarafta bulunan Tatar mezarlığından taşlar kullanılmıştı. Bir taş yerleştirilirken yazılı tarafı üste gelmiş… Nâzım Hikmet kampı gezerken birden işte bu taşın üstüne bastığını fark etti ve irkildi. Üzerine Kur’an’dan ayetler işlenmiş bir mezar taşı! Taş hemen o gün oradan kaldırıldı.” dedi.  

Yerel kaynaklara göre, olay Yalta’nın 16 kilometre kuzeydoğusunda Gurzuf tatil kasabasında yaşandı. Tarihçilere göre, morali bozulan Nâzım’ın bu olaya sesiz tepki verdiğini, yetkililerin bunu hemen fark ederek taşı kaldırdığı ifade edildi.

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Ağlarımız

Nazım Hikmet Web Sitesi Sosyal Ağlarımızı Takip Etmeyi Unutmayınız.

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .