2024 Nâzım Hikmet – Ali Galip Savaşır

3 Haziran 2024 tarihinde Moskova Nâzım Hikmet Kültür Merkezinin açılış töreninde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Sayın Ali Galip Savaşır konuşma yaptı.
Törende söz alan Moskova Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır, projeyi baştan sona birlikte yürüttükleri Moskova Belediyesi Kültür İdaresine ve destekleri için Büyükelçi Tanju Bilgiç ve Zülfü Livaneli’ye teşekkür ederek şunları söyledi:
“Bugün bizim için çok özel, çünkü mavi gözlü dev şair aramızdan bugün ayrılmıştı. Ancak ardında bıraktıkları insanlığa rehberlik etmeye, ilham olmaya devam ediyor.
Mücadelelerle sürmüş yaşamından aldığımız ilhamla Nâzım Hikmet’i tanıtmak ve anısını yaşatmak için faaliletletimizi çeşitlendiriyor, her yıl düzenlenen anma etkinliklerini geniş kitlelere yaymaya çalışıyoruz.
Türkiye ile Rusya arasında bir ‘Dostluk Köprüsü’ olan Nâzım Hikmet’in, özellikle Rusya’da yeni nesiller tarafından da tanınması ve anlaşılmasına katkı sağlamaya devam ediyoruz.
Bugün burada onun açtığı yoldan şaşmamış ve şaşmayacak olmanın verdiği gururu iliklerimize kadar hissediyor ve yıllardır hayalini kurduğumuz bir projeyi gerçeğe dönüştürmenin sevincini sizlerle paylaşıyoruz.”

2024 Назым Хикмет – Али Галип Савашыр
3 июня 2024 года Президент Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета в Москве Али Галип Савашыр произнес речь на торжественном открытии Культурного центра имени Назыма Хикмета.

Во время выступления на церемонии открытия Культурного центра Али Галип Савашыр, президент Фонда Назыма Хикмета, выразил благодарность ГБУК г. Москвы “ОКЦ САО” за совместную работу над проектом, а также поблагодарил посла Турецкой Республики в РФ Танжу Бильгича и Зюльфю Ливанели за поддержку этого проекта:
“Сегодняшняя дата для нас особенная, потому что именно в этот день от нас ушел великий поэт с голубыми глазами. Но он продолжает вести за собой человечество в мире, который он покинул, и остается для нас источником вдохновения. Вдохновляясь его жизнью, проведенной в борьбе, мы продолжаем расширять разнообразную деятельность, направленную на продвижение творчества Назыма Хикмета и сохранение его памяти, и стараемся вовлечь все более широкие массы в ежегодные памятные мероприятия. Мы никогда не собьёмся с пути, который нам указал Назым, и до мозга костей гордимся этим, а сейчас мы хотим поделиться с вами радостью воплощения в жизнь проекта, ставшего результатом многолетних мечтаний.”


Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı
Rusya, Moskova Nâzım Hikmet`i anma etkinlikleri 2024
www.nazimHikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir