2016 yılı "Nâzım Hikmet'i Anma Etkinlikleri" kapsamında şairin mezar başında düzenlenen törende Kardeş Türküler Grubu solisti Fehmiye Çelik bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından Kardeş Türküler, Nâzım Hikmet'in "Karlı Kayın Ormanında" adlı şiirini besteleyerek şarkı haline getiren Zülfü Livaneli ile beraber bu şarkıyı okudular.

Kardeş Türküler müzik topluluğu adına hepinize öncelikle sevgiyle selamlıyoruz.
Nâzım Hikmet şüphesiz çok büyük bir ustaydı. “Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerinde hayal ettiği, hasretini çektiği dünyayı en güzel şekilde anlattı. Sadece böyle bir dünyaya hasret gitmedi Nâzım; memleketine, sevdiklerine de hasret gitti.

İnandıklarını, düşündüklerini eserlerinde, söylemlerinde, eylemlerinde ifade ettiği için zindanlarda, sürgünlerde yaşadı. Büyük bedeller ödemek zorunda bırakıldı.

Biz bugün büyük ustayı, Nâzım Hikmet’i keşke ona duyduğumuz hasretle, bugün burada sadece duyduğumuz hasretle ansaydık. Ama bu mücadele ettiği, uğruna büyük bedeller ödediği hayallerine de öyle bir dünyaya da hasretle anıyoruz. İnsanların kendisini özgürce ifade edebildiği, korkmadan, sakınmadan, zulüm görmeden kendisini özgürce ifade edebildiği, eşit bir kardeşlikle barış içinde yaşayabildiği bir dünyayı hala hasretle anarak anıyoruz Nâzım Hikmet’i.

#2016 #KardeşTürküler #Moskova
www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir