2016 yılı Nâzım Hikmet'i ölümsüzlüğe uğurlanışının 53. yıl dönümü 3 Haziran tarihinde şairin mezarı başında anma töreni düzenlendi. "Nâzım Hikmet'i Anma Etkinlikleri" adı altında düzenlenen törenin açılış konuşması Nâzım Hikmet Komitesi başkanı Sayın Ali Galip Savaşır tarafından yapıldı.

Hoş geldiniz.
Konuşmama başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum ki; bu yıl da Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerinde bize büyük destek sağlayan Türk Büyükelçiliği’ne, bu Türkiye ve Rusya arasındaki olumsuz atmosfere rağmen, bize bu izinleri veren Rusya Federasyonu devletinin yetkili organlarına bir kez daha Nâzım dostları olarak teşekkürü bir borç bilirim.

Değerli Nâzım dostları! Yaşamıyla da, ölümüyle de her vesilesiyle bizi birleştiren büyük şairimiz Nâzım Hikmet’in mezarı başında hepinize bir kez daha gönülden merhaba!

Büyük şairimizin huzuruna, umudun, mücadelenin, büyük şairin yanı başına hepiniz tekrar hoş geldiniz!

Yıllardır güzel bir gelenek olarak, 3 Haziranlarda burada buluşuyoruz. Nâzım’dan güç alarak şartlar ne olursa olsun mücadele etmeye, direnmeye, hayatı daha iyiye, daha güzele dönüştürmeye azmediyoruz.

Yıllardır ortak paydamız, dostluk köprümüz Nâzım’ın huzurunda hep Türkiye-Rusya dostluğunun kazanımlarını alkışlayarak her kesin imrendiği işbirliği ortamını överek ve alkışlayarak toplandık. Bu yıl biraz boynumuz bükük. Biraz süngümüz de düşük. Biraz yükümüz ağır. Bu iki büyük milletin, devletin dostluğuna düşen gölgenin üzüntüsüyle burada bulunduk. Duvarların yıkıldığı, vizelerin kalktığı bahar havası yaşadığımız günlerde rahatça Türkiye’den gelen pek çok dostumuz bu yıl aramızda değil. Belirli sorunlardan dolayı.

Bugün hepinizin bildiği, derinden etkilendiği sorunları tekrarlayarak içinizi ve içimizi karartmak istemiyorum. Çünkü biz “Sende ben imkansızlığı seviyorum, ama asla umutsuzluğu değil” diyen Nâzım’ın yolundayız. Sorunlar büyük, dertler büyük. Ortalık yangın yeri. Ama yine Nâzım’ın sesini sesimize katıp “Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” diyoruz.

Nâzım’ın hayatından, mücadelesinden, şiirlerinden, feyiz alarak bu zorlukları aşacağımıza yürekten inanıyorum. Yeniden güzel günleri göreceğimize olan inançla hepinizi selamlıyorum!

İyi ki varsın Nâzım! İyi ki varsınız Nâzım dostları!
Sağolun!

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir