Nâzım Hikmet 120. Yaşında!
Türkçenin büyük şairi Nâzım Hikmet doğumunun 120. yıl dönümünde Moskova’da anıldı!

Etkinlik, şairin Moskova yıllarında hem üyesi olduğu hem de sıkça bulunduğu Moskova Yazarlar ve Yayıncılar Birliği’nin tarihi salonunda, Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ev sahipliğinde, Moskova Nâzım Hikmet Kütüphanesi ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlendi.

Daha önce Tolstoy, Mayakovski, Gorki, Yesenin, Pasternak ve elbette Nâzım Hikmet gibi dünyaca ünlü edebiyatçıların bulunduğu, edebiyat tarihine iz bırakmış bu büyük isimlerin adımladığı bu koridorlarda ve çalışmalarını yaptıkları bu tarihi salonda; Nâzım Hikmet’in dizeleri, Moskova Nâzım Hikmet Vakfı Öğrenci Komitesinin hazırladığı şarkı ve şiirlerle yankılandı.

Alanda kurulan anma köşesinde Nâzım Hikmet ve eşi Vera’ya ait şapka, eldiven, daktilo gibi kişisel eşyalar karanfillerle süslenerek şairin yağlıboya bir tablosu eşliğinde sergilendi.

Piyanist Cemil Yener Gökbudak’ın piyano dinletisi eşliğinde ikramlarla başlayan etkinlik, T.C. Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Yazarlar ve Yayıncılar Birliği Başkanı Sergey Aleksandroviç Şargunov, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkan Vekili Daria Zhigulskaya ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Ömer Özkan’ın konuşmalarıyla devam etti.

Büyükelçi Samsar konuşmasında, ‘‘Milli şairimiz Nâzım’ın anısına ve mirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Nâzım Hikmet’i hayatta olduğu dönemde olduğu gibi şu anda da kucak açmaya devam eden Rusya’ya da şükranlarımızı ifade ediyorum.’’ diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti. Sözlerini şairin ‘‘Aşk Mönüsü’’ adlı şiirini okuyarak noktaladı.

Vakıf adına söz alan Doç. Daria Zhigulskaya vakfın Moskova’daki faaliyet ve çalışmalarına değinerek rahatsızlığı sebebiyle törene katılamayan Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır’ın mesajını izleyicilerle paylaştı.

Yazarlar ve Yayıncılar Birliği Başkanı Şargunov, Nâzım’ın sadece Türk halkına değil Rus halkına da ilham veren, zarafeti ve üstün edebi kişiliğiyle her zaman örnek gösterilen bir edebiyatçı ve insan olmasından bahsederek, şairin Moskova Yazarlar Birliğine üye olmasından duydukları gururu dile getirdi.

25 Ocak 2022’de Moskova Yazarlar ve Yayıncılar Birliğinde, Rus ve Türk akademisyenlerin, Rus-Türk iş dünyası temsilcilerinin ve Moskovalı öğrencilerin büyük ilgisi ve katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlik, Nâzım’ın şiirlerini seslendiren öğrencilere T.C. Moskova Büyükelçisi Sn. Mehmet Samsar tarafından hediyeler verilmesinin ardından son buldu.

120 лет со дня рождения Назыма Хикмета!

В Москве почтили память великого турецкого поэта Назыма Хикмета по случаю 120-летней годовщины со дня его рождения.

Мероприятие, организованное при сотрудничестве Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета, Библиотеки имени Назыма Хикмета в Москве и Института имени Юнуса Эмре, прошло в стенах Ассоциации союзов писателей и издателей России, членом которого в свое время был сам поэт.

Знаменательно, что именно в этих коридорах и исторических залах, где вся творческая интеллигенция XX-го столетия творила и декламировала свои произведения, сегодня, спустя многие десятилетия, вновь прозвучали стихотворения великого поэта Назыма Хикмета.

В специально организованном мемориальном уголке были представлены сохранившиеся личные вещи писателя и его супруги Веры Туляковой: головной убор, перчатки, пишущая машинка и фотографии.

Мероприятие началось с фуршета в сопровождении музыкальной программы пианиста Джемиля Йенера Гёкбудака. На торжественном открытии мероприятия выступили Председатель Ассоциации Сергей Александрович Шаргунов, Заместитель президента Фонда культуры и творчества имени Назыма Хикмета Дарья Жигульская и директор Института имени Юнуса Эмре в Москве.

В своем выступлении Посол Турецкой республики в Москве Мехмет Самсар заявил: «Мы будем продолжать чтить память нашего великого поэта Назыма Хикмета и дорожить оставленным им наследием. Также я хотел бы выразить благодарность России, которая стала вторым домом для Назыма Хикмета». Свою речь Посол завершил отрывком из стихотворения поэта «Aşk Mönösü».

Заместитель президента Фонда имени Назыма Хикмета Жигульская Дарья Владимировна, рассказав о деятельности и успехах Студенческого комитета, зачитала речь президента Фонда, не имеющего возможности посетить мероприятие в связи с проблемами со здоровьем.

Председатель Ассоциации Сергей Александрович Шаргунов в своей речи заявил, что произведения Назыма стали источником вдохновения не только для турецкого народа, но и для россиян. Также Сергей Шаргунов отметил, что гордится тем, что Назым Хикмет был членом Ассоциации.

На торжественном вечере также выступили студенты московских ВУЗов, изучающие турецкий язык и литературу. Посольство Турции в Москве наградило их памятными подарками.

#RusyaMoskovaAnmaEtkinlikleri2022
#nazimhikmet #nazimhikmet.com #MoskovaNazımHikmetVakfı

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir