RTİB/Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını yaptı

Nâzım Hikmet’in ölümünün 52. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 3 Haziran 2015 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konseri öncesinde açılış konuşmasını RTİB/ Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır yaptı.

Savaşır konuşmasında, yine bir 3 Haziran günü sabahı bir geleneği canlı tutarak Nâzım Hikmet adlı ulu çınarın gölgesinde toplandıklarını, şiirlerini okuduklarını, mücadelesini hatırladıklarını, vatan sevgisini alkışladıklarını ve ona yapılan haksızlıklardan utandıklarını ama en önemlisi Nâzım gibi bir değere sahip olmanın gururunu yaşarken kendilerine insanlığı, vicdanı ve geleceğe yönelik umutları hatırlattığını söyledi. Rusya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının,  3 Haziran tarihini  bir buluşma ve kavuşma günü olarak gördüklerini, aynı çatı altında omuz omuza verip farklılıkları ne olursa olsun ortaklıkları öne çıkarma vesilesi saydıklarını ifade etti. Ne kadar farklı düşünceler olsa da herkesin ortak düşüncesinin memleket sevgisi olduğunu, Nâzım’ın da bu sevdanın gür sesi ve yıllardan beri gelen simgesi olduğunu söyledi.

Anma gecesini şarkılarıyla unutulmaz kılacak Yeni Türkü’nün Nâzım’ın memleketinden hüzünlü ve coşkulu eserlerle geldiklerini, kendilerine ve Nâzım Hikmet Vakfı adına gelen sanatçılara, şairlere, yazarlara, etkinliğe verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

2015 yılı konser akşamı tam konuşma metni

Değerli Nâzım dostları, değerli konuklar…

Rus-Türk İşadamları Birliği adına, hepinize hoşgeldiniz diyorum.

Bu sabah bir 3 Haziran’da daha önemli bir geleneği canlı tutarak, Nâzım Hikmet adlı ulu çınarın gölgesinde toplandık. O’nun şiirlerini okuduk, onun mücadelesini hatırladık, onun vatan sevgisini alkışladık, ona yapılan haksızlıklardan utandık, ama en önemlisi onun gibi bir değer sahip olmanın gururunu hissettik…

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür…  Ve bir orman gibi kardeşçesine” diyen sesi kulaklarımızda yankılandı…

Yine bir 3 Haziran’da Nâzım bize insanlığımızı, vicdanımızı, aydınlık gelecekten yana umutlarımızı hatırlattı. Nâzım bugün de, onun vaktiyle soluk aldığı bir bu güzel topraklarda yaşayan bizler için bir köprü, bir ortak payda, bir meşale. 

Rusya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yıllardır 3 Haziranı bir buluşma, kavuşma günü sayıyor…  Aynı çatının altında omuz omuza oturma, farklılıkları ne olursa olsun ortaklıklarımızı öne çıkarma vesilesi yapıyor…

Ne kadar farklı düşünürsek düşünelim, hepimizin ortak paydası “memleket sevgisi” değil mi?

Nâzım Hikmet de bu sevdanın, gür sesi yıllar ötesinden  gelen simgesi değil mi?

Yıllardır Nâzım Hikmet etkinliklerini Rusya’da Rus Türk İşadamları Birliği düzenliyor. Türkiye’deki Nâzım dostlarının, Nâzım Hikmet Vakfı’ndan sanatçılarımıza, aydınlarımıza tüm dostlarımızın büyük katkıları ile… Onlara bu vesile ile bir kez daha teşekkür ediyoruz. Varlıkları bizim için her zaman onur ve gurur veriyor. Türkiye’den gelen dostlarımız için bir kez daha alkışlarınızı rica ediyorum.

Rusya’da yaşayan iş adamlarımızın önayak olması ile oluşturulan  Rus Türk İş Adamları Birliği, 1997’den bu yana sadece iş dünyasının değil, kültür sanatında destekçisi durumunda. Bundan sonra da sosyal sorumluluğumuzun bilinci ile tüm yararlı projelere destek için elimizden geleni yapacağız.

Bu ülkede yaşayan, çalışan, ekmeğini kazanan herkes, Türkiye-Rusya ilişkilerinin toplumsal boyutuna da katkıyı ihmal etmiyor. Çünkü aslolan halklar, toplumlar arasında dostluğun, anlayışın, hoşgörünün gelişmesi. İlişkilerde başarıyı kalıcı kılan işte bu toplumsal boyut. Tam da bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti tarafından Moskova’da Türk Kültür Merkezi kurulmasına ilişkin somut adımların atılmasından mutluluk duyuyoruz. Umarız yakın zamanda Nâzım Hikmetli programlarımız dahil olmak üzere  kültür ve sanat etkinlikleri ile bu kültür merkezinde hep beraber buluşuruz… Buna güçlü bir alkış istiyorum.

Değerli dostlar,

Bugün bizleri bu çatı altında toplayan büyük şairimiz Nâzım Hikmet’i bir kez daha sevgiyle, saygıyla anıyoruz…

Hiç kimsenin bu hayatta onun çektiği acıları çekmemesini, uğradığı haksızlıklara uğramamasını diliyorum. Ama onun yaşadığı kadar anlamlı bir hayat yaşamasını ve  başkalarının hayatında bu kadar güzel izler bırakmasını da diliyorum!

Bugün onun gezdiği sokaklarda dolaşıp, onun soluklandığı ağaç gölgelerinde oturup, onun Moskovası’nda nefes almanın huzurunu ve mutluluğunu da yaşıyoruz.

Ve “İyi ki varsın Nâzım!” diyoruz… Hayatınla, mücadelenle, aşklarınla, mısralarınla…

Aramızda bu gecemizi unutulmaz kılacak dostlarımız var…

Hepimizde hatıralar canlandıran sevgili “Yeni Türkü” konuğumuz…

Nâzım’ın memleketinden Nâzım dostlarına selamlar, sevgiler, hem hüzünlü hem coşkulu ezgiler getirdiler…

Onlara ve Nâzım Hikmet Kültür Vakfı adına gelen sanatçılarımıza, şairlerimize, yazarlarımıza bu etkinliğimize verdikleri destekten dolayı candan teşekkür ediyorum.

Yürekten hoşgeldiniz diyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Teşekkür ederim

Ali Galip Savaşır

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir