2015 yılı Nâzım Hikmet'i ölümsüzlüğe uğurlanışının 52. yıl dönümü 3 Haziran tarihinde şairin mezarı başında anma töreni düzenlendi. "Nâzım Hikmet'i Anma Etkinlikleri" adı altında düzenlenen törenin açılış konuşması Rus-Türk İş Adamları Birliği yönetim kurulu üyesi, Nâzım Hikmet Komitesi başkanı Sayın Ali Galip Savaşır tarafından yapıldı.

Değerli Maslahatgüzarım, sevgili Nâzım dostları, Türkiye’den gelen saygıdeğer konuklar;
Umudun, aşkın, mücadelenin, vicdanın gür sesi Nâzım’ın huzuruna hepiniz hoşgeldiniz…
Bugün ölümsüzlerin mezarlığındayız. Yanı başımızda Nâzım yatıyor, biraz ileride Çehov, sonra Gogol ve diğerleri… Onlar hayatlarında sıkıntılara katlanıp, birer kibrit çöpü gibi hayatlarını yakıp bize aydınlık oldular. İşte o yüzden her 3 haziran Nâzım’ın başına kırmızı karanfillerle geliyoruz. Senede bir gün ansak da her gün her gün hatırlıyoruz.
Uğradığı onca haksızlığa rağmen vatan sevgisini her şeyin üstünde tutarak bir ömürden bir kaç hayat çıkararak yüreğini karartmadan, umudunu sarartmadan yaşadı Nâzım. Bugün belki bizim en sıkıntılı zamanlarımızda Nâzım’dan alacağımız en büyük ders yeter ki kararmasın sol mememizin altındaki cevher. Hayatın zorluklarına kaşı başımızı dik tutarak, mücadele ederek, aydınlığın karanlığı yenebileceğini bilerek.
Moskova’da yaşayan bizler, onu her zaman ortak paydamız sayıyoruz. İki memleket arasında bir temel taşı biliyoruz. Rus-Türk İş Adamları Birliği yıllardır Nâzım’ı el birliği ile anıyor. İşçisinden iş adamına, kadınlarımızdan öğrenci gençlerimize herkesin bu çaba da payı var.
Nâzım’a yakışır bir vakar içinde onu anlamaya ve anlatmaya çalışıyoruz, yıllardır emek veriyoruz. Büyük ustanın dediği gibi “Sevmek için yürek, sürdürmek için emek gerek”.
Nâzım’ı özlüyoruz, anıyoruz, arıyoruz ama Nâzım’ı yitirdik diye üzülmek için değil Nâzım’a sahip olduk diye sevinmek için buraya geliyoruz. Çünkü ölümler değil, doğumlar bizim miladımız.
Sevgi ve saygılar sunuyorum…

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir