Nâzım Hikmet’in 49. ölüm yıl dönümünde düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında şairin Moskova’da bulunan Novodeviçi Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında Nâzım dostları toplandı.
Etkinlikleri düzenleyen Rus-Türk İş Adamları Birliği (RTİB) adına açılış konuşmasını yapmak üzere Ali Galip Savaşır davet edildi.

www.nazimhikmet.com

Sevgili Nâzım Hikmet,
Sayın Büyükelçim, değerli konuklar, Türkiye’den etkinliğimize katılan misafirlerimiz, sanatçılarımız
Hepiniz hoş geldiniz…
Artık Moskova’da köklü bir gelenek haline getirdiğimiz Nâzım Hikmet’i anma törenlerinde bir kez daha beraberiz.
Rusya’nın akça ağaçlarından memleketimizin ulu çınarlarına Nâzım’ın sesini, türküsünü, sevgisini yollamak. Bugün aşkın, umudun, mücadelenin, vatanseverliğin simge şairi Nâzım Hikmet’i bir kez daha özlemle, sevgiyle, saygıyla anıyoruz.
RTİB olarak bir görev borcu saydığımız Nâzım Hikmet’i anma törenlerini her sene daha da artan bir şevkle düzenliyoruz. Maalesef yaşamıyla, yaptıklarıyla, mücadelesiyle hepimize örnek teşkil edecek insanların daha az yetiştiği bir çağda Nâzım’a sarılmak için her defasında daha fazla bir neden buluyorum.
Bu mezarın başında son kez toplanmamızdan bu yana bir yıl daha geçti. Bir yıl daha yaşlananlarımız oldu. Bir yıl daha büyüyenlerimiz oldu. Bir tek Nâzım ölümsüzlüğe ulaşmış bir büyük simge olarak değişmeden kaldı.
“Sende ben imkansızlığı seviyorum. Fakat asla ümitsizliği değil..” diyen sesi kulaklarımızda yankılandı.
Bugün burada yan yana, omuz omuza buluşmamız bile Nâzım’ın zamana sığmayan, zamanla ölçülmeyen, zamanla sınırlanmayan büyüklüğünün kanıtı. Ortak paydamız olarak Nâzım, bugün bizi burada birleştiriyor. Aramızda Rus dostlarımızda var. Nâzım’ın Rusya ile Türkiye arasında bir gönül köprüsü olduğunu, bir kültür köprüsü olduğunu gittikçe daha iyi anlıyoruz. O’nu bir kez daha yürekten alkışlıyoruz.
Nâzım hiç haketmediği çileli bir hayat sürdü. Canından çok sevdiği memleketinden ayrı yaşadı. Vatanından ayrı öldü. Ama tüm bu haksızlığa rağmen vatan sevgisini her şeyin üzerinde tuttu. O’nun hayatı da mücadelesi de yazdıkları da bizim için birer hayat dersi, hayat ışığı. Biz Nâzım’dan aldığımız iyimserliğimizle hep güzellikler istiyoruz. Bu sevgi içi boş laflarda kalmasın diye uğraşıyoruz. Rus-Türk İş Adamları Birliği olarak destek verdiğimiz Nâzım Hikmet kütüphanesi de, bastırdığımız Nâzım Hikmet kitapları da düzenlediğimiz gecelerde hep bunun için. Başımızın üzerinde taşıdığımız tüm değerlerimize layık olmak; onlara övgüler düzmekle değil onları anlamakla, onları anlatmakla, yaşam mücadelelerine sahip çıkmakla olur. Bizde bu yolda bir kaç çakıl taşı bile olsak ne mutlu bize.
En büyük hedeflerimizden biri ünlü şairimiz Nâzım Hikmet’in Türkiye’deki ders müfredatına da alınmasıdır.
Sevgili Nâzım Hikmet’imizi bir kez daha özlemle anıyoruz.
“İyi ki varsın! Her zaman bizimle olacaksın!” diyoruz.
Saygılarımla…

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir