Nâzım Hikmet’in ölümünün 49. yılında Moskova’da düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen konser gecesinin ardından ertesi gün şairin mezarı başında da bir tören düzenlendi. Tören de sanatçı Yavuz Bingöl’e de mikrofon verildi.

Yavuz Bingöl, kendisinden önce konuşma yapan Sayın büyükelçinin özel bir konuşma yaptığını belirtti. Nâzım’ın sitemli mısralarına “Bir yıl sürmüyor artık 20. yüzyıllarda ölüm acısı, çünkü O’nun acısı 49. yıl sürdü, bizim acımızdır, vicdanımızdır.” cümlesi ile bir gönderme yaptı.

Değerli sanatçı konuşmasını şu sözlerle bitirdi: ” Bizim kuşağımız özellikle yol gösterici türkülere sığınırız ya ve şiirlere sığınırız tabi ki. Bunların en büyüğü ve hayatımızı kolaylaştıran, O’na sığındığımız o kadar çok an var ki… Özelikkle Ali Galip Savaşır arkadaşımız son yıllarda bu tip etkinlikleri cazip ve güzel hale getirdi. Hep öykünürdüm televizyon başında, bugün burada sizlerle Nâzım’ın başında olmaktan çok mutluyum.”

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.