Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlenen gece de; her zaman ülkelerimiz, halklarımız arasında gönül köprüsü olan, her zaman dostluğun, dünya barışının sesi olan Nâzım’ın izinde güzel bir geleceğin takipçisi olmak adına her yıl oluğu gibi bu yıl da “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri” değerli isimlere verildi.

İlk ödül Sovyetler Birliği yıllarından bugüne Türkçe, Türk Tarihi ve Kültürüne adanmış, akademik bir hayatın simgesi olan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nu Rusya’ya kazandıran çok değerli Prof. Dr. Dmitriy Vasilyev’e “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü” taktim edildi.
Değerli yazar Zeynep Oral, kendisine teşekkür ettikten sonra bugün Nutuk’un bizim hala en güzel rehberimiz olduğunu belirterek Dmitriy Vasilyev’e ödülünü teslim etti.

Dmitriy Vasilyev’in Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri kapsamında yapmış olduğu konuşması:
Değerli Dostlar
Elli yıldan fazla ben Türkoloji alanında çalışıyorum. Ve bugün o kadar yüksek ödülü almak benim için büyük gurur var. Ve ben organizatörlere ve Türk Meslektaşlarıma çok çok müteşekkirim.
Ben Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsünde çalışıyorum. Araştırmalarımın konusu Türk halklarının eski kültürü ve tarihi. Bu alanda çalışmaya devam ediyorum ve ümit ediyorum ki daha enteresan bu Türkoloji alanında bırakabilirim.
Çok teşekkür ederim.Dmitriy Vasilyev kimdir?
Rus Türkolog, tarih ve dil bilimci. Rusya Bilimler Akademisi’nin Şarkiyat Enstitüsü Doğu Araştırmaları Alanı’nda Tarih bölümü başkanı. Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi profesörü.


#nazım #hikmet #nazımhikmet.com #nazimhikmetanma #nazımhikmetmoskova #nazımhikmetvideoları #nazımdostları# NâzımHikmet #AlisaBurova #2019 #Türkolog #DmitriyVasilyev, #Rtib #Rusya #Mogollar

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir