Her yıl Nâzım Hikmet’in ölüm yıl dönümünde Moskova’da düzenlenen “Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri” kapsamında verilen “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü”, bu yıl değerli sanatçı Edip Akbayram’a verildi.
Tüm hayatını mücadeleye, iyinin doğrunun daha güzel, daha adil bir dünyanın çabasına adamış, Nâzım’ın şiirlerine ses ve nefes vermiş değerli sanatçı Edip Akbayram ve kendisine ödülünü vermek üzere Zülfü Livaneli sahneye davet edildi.

Değerli sanatçı Zülfü Livaneli ödülü teslim ederken bir konuşma yaptı.
Herkese iyi akşamlar
Türkiye’de insanlar sadece sanatlarının büyüklüğü ile değil aynı zamanda duruşlarıyla, hayatlarıyla, ne kadar namuslu kaldıklarıyla değerlendirilirler.
Çok fırtınalı bir ülkeyiz. Askeri dönemler, askeri faşizmler, sivil faşizmler, çok değişik dönemler yaşadık. Ve bu dönemlerde sanatçı olarak, halkın önünde insanlar olarak ayakta kalmak, hep bir namus çizgisini devam ettirmek çok önemliydi. Hayati önemliydi. Ve kamuoyu önüne çıkmış, sevilmiş insanların hayatı ve ismi sadece kendilerine ait değildir. Halka aittir artık onlar. Nâzım Hikmet bu ismi onurla taşıdı. Ömür boyunca direndi. Yaşar Kemal direndi. Sabahattin Ali direndi. Tarık Akan direndi. Bir çok arkadaşımız direndi, sapasağlam kaldılar. Ve onlardan birisi, direnenlerden birisi de Edip Akbayram. Ve ismi Edip yani sanatçı, edebiyatçı ve soyadı Akbayram sahte değil gerçek Ak burada.

Sayın Zülfü Livaneli’den ödülü alan usta yorumcu Edip Akbayram kısa bir konuşma yaptı.
Öncelikle hoş geldiniz.
Kendi ülkemin güzel insanlarını ve dost Rus arkadaşlarımızı, dostlarımızı bir kez daha sevgiyle, dostlukla selamlıyorum.
Hoş geldiniz…
50 yıllık müzik hayatımda aşağı yukarı dünyanın çeşitli ve kendi ülkemin sivil toplum örgütlerinden ödüller aldım. Ama bugün bu ödül benim için gerçekten çok onurlu ve değerli bir ödül. Hem Nâzım olduğu için hem ülkemin en değerli sanatçılarının birisinin, sevgili Zülfü Livaneli’nin ellerinden almak, sanat hayatımda yaşadığım en güzel enstantenelerden birisidir.
Hayatım boyunca, dünyadaki bütün sanatçılarında arzusu, düşünsel ve yaşadığı toplumla paydaşı düşüncelerdir. Bütün şarkılarımda sevgiyi, dostluğu, barışı ve kardeşliği savundum. Ve bunları içeren ezgileri sizlerle paylaşmaya çalıştım elli yıldır. Bu güzel ödülü aldım. Benim mektubumun elli yılda doğru adrese gittiğinin bir işaretidir bu ödül. Ben bundan sonra da yine ülkem için, tüm dünya insanları için, ezilen bütün sınıflar için; sevginin, barışın, dostluğun ve kardeşliğin olduğu albümler yapmaya devam edeceğim.
Nâzım dostlarına çok teşekkür ediyorum.
Öncelikle de benim çok sevgili dostum Ali Galip Savaşır beye de buradan sevgilerimi, dostluklarımı iletiyorum.
Teşekkür ediyorum.

#nazım #hikmet #nazımhikmet.com #nazimhikmetanma #nazımhikmetmoskova #nazımhikmetvideoları #nazımdostları# NâzımHikmet #AlisaBurova #2019 #EdipAkbayram, #Rtib #Rusya #Mogollar #ZülfüLivaneli

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir