2015 yılı Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri kapsamında şairin mezarı başında düzenlenen anma töreninde sinema ve tiyatro oyuncusu Yetkin Dikinciler sahneye davet edildi.

Nâzım Hikmet Anma Etkinliklerine ilk olarak gazeteci Hakan Aksay önderliğinde gelen ve bu yıl ikinci kere katılan sanatçı aynı heyecanı yaşadığını belirterek konuşmasına başladı. Nâzım Hikmet’in hayatına dair çekilen ve sanatçının Nâzım Hikmet’i canlandırdığı “Mavi Gözlü Dev” filminin çekildiği yıl, bir ödül töreninde kurduğu şu cümleleri yineledi:
“Ben kaşımı benzetmeye çalıştım, gözümü benzetmeye çalıştım, saçımı başımı benzetmeye çalıştım ama en çok da O’na layık olmaya çalıştım.”

Değerli sanatçı Yetkin Dikinciler’in konuşma metni:
Bugün de aynı şeyi düşünüyorum.
Bana bir aktör olmanın ötesinde bir insan olarak Nâzım’a, Nâzım Hikmet Ran’a, Nâzım Usta’ya yaklaşma şansı verdiği için hayata şükran borçluyum.
Şairler biraz büyücü gibiler, biraz doktor gibiler… Sanat insanları, ayrıca Nâzım bunların önderlerinden biri. Çünkü sanatın hangi dalıyla ilgilenirseniz ilgilenin size ilham veren bir şairdir Nâzım Hikmet. Heykeltıraşsanız yine Nâzım’ın şiirlerinden sanki heykel oymak istersiniz, bir ressamsanız fırçalarınız Nâzım’ın şiirlerinden ilhamla canlanabilir. Zaten Nâzım’ın dizeleri de birer heykel, birer resim gibidir. Çoğu kez aynı şekilde biz oyuncular içinde öyle…Dedim ya biraz ruhumuzun doktoru gibi onlar. İnsan olarak şöyle düşünüyorum. Geçenlerde bir arkadaşımla konuşurken artık insan denince nedense aklıma iyi bir şey gelmiyor dedi. Öyle ya insan ve insanlık sözcükleri ne kadar değerli sözcükler, hepimizin peşinde olduğu, iyi insan olmak belki de. Ama şairler özellikle de Nâzım Hikmet Ran insan denen hastaya ve onun insanlık denen hastalığına öyle reçeteler yazdı ki biz hala içimizde insanın iyi, insanlık denen hastalığının da giderilebilir bir hastalık olduğuna inanıyoruz. Sonuna kadar da böyle olacağını umuyorum. Ben hala yeni doğmuş bir bebek gibi, yeni doğmuş bir bebeğin anne sütüne muhtaç olduğu gibi Nâzım’a muhtaç olduğumuzu düşünüyorum, giderek artan bir iştahla…www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir