2015 yılı "Nâzım Hikmet'i Anma Etkinlikleri" kapsamında şairin mezar başında düzenlenen törende değerli yazar Ahmet Ümit konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Merhaba
Nâzım Hikmet bu ülkeye ilk geldiğinde 18 yaşında bir delikanlıydı. Ülkemizde bir kurtuluş savaşı sürüyordu ve Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere yola çıkmıştı aslında. Fakat yolu onu “ekim devrimine” getirdi. Ekim devriminde insanlığın umudu, yer yüzünün daha güzel bir yer olması, insanın insanı öldürmemesi, yer yüzünün bir cennet bahçesi olması için mücadele eden insanların arasına katıldı. Nâzım’ın bu topraklara ikinci gelişi 1950’de oldu. Yer yüzünün belki de en derin tarihine sahip olan, en büyük kültürüne sahip olan ülkemizde ne yazık ki o günkü yöneticiler Nâzım’a yaşama hakkı vermediler ve Nâzım bu topraklara geldi. Bu topraklarda yaşadı, bu topraklarda yeniden aşık oldu, bu topraklarda hayata veda dedi.
Nâzım Hikmet’in ölümün üzerine 52 yıl geçti. 52 yılda dünya çok değişti. Baktığımız zaman Nâzım Hikmet’in ideallerinin birebir gerçekleştiğini görmüyoruz. Özlediği, istediği dünya elbette bu değil ama zaten Nâzım Hikmet romantik bir adamdı. Burada ki kabartmada gördüğünüz gibi rüzgara karşı yürürdü. O bir sanatçıydı. Devletlerden bağımsızdı, kurumlardan bağımsızdı. Özgür bir insandı. Uluslardan bağımsızdı, enternasyonalistti. O yüzden Nâzım şu anda bizim aramızda olduğu kadar dünyanın her yerinde yaşıyor. Çünkü O’nun söylediği gibi henüz, henüz ideal gerçekleşmedi. O’nun söylediği gibi en güzel deniz henüz gidilmemiş olandır.
Sevgiler Nâzım!

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir