Nâzım Hikmet'in ölümünün 51. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 3 Haziran 2014 tarihinde Moskova'da düzenlenen akşam konseri öncesinde, Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel bağların geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı Türkolog Svetlana Uturgauri'ye "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" takdim edildi.

Uturgauri konuşmasında; yabancı bir halkın dilini, tarihini, kültürünü, dinini, bilince o halkın ve memleketin sevilmeye başlandığını ve kendisi gibi diğer Rus Türkologların da bu sevgiyi gençliklerinde hocalarından aldıklarını ve bunda memleketini çok seven Nâzım’ın da büyük etkisinin olduğunu çünkü onun sadece büyük bir dünya şairi değil kocaman bir insan olduğunu ve “Yaşasın Türkiye, yaşasın Türk halkı” deme şansını verdiğini söyledi.

Uturgauri’ye şükran plaketini RTİB Başkanı Naki Karaaslan ve Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır takdim etti.

 

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.