2014 yılı Nâzım Hikmet Anma Etkinlikleri kapsamında şairin mezarı başında düzenlenen anma töreninde sahneye davet edilen değerli sanatçı Şevval Sam, bir konuşma hazırlamadığını içinden geldiği gibi konuşmak istediğini belirtti.

“Bazı ruhlar vardır ki beden onlara dar gelir, ruh bedenden ayrıldıktan sonra da yaşamaya devam eden bazı ruhların bu dünyaya güzellikleri aktarmış, insana insan olmanın ne anlama geldiğini anlatmış ruhlardır” cümleleri le orada olduğunu düşündüğü Nâzım Hikmet’e seslendi.

Sevgili Nâzım!
Nâzım diyorum kusura bakma sen benden çok büyüksün.
Sen gittiğinden beri hala memlekette çok da fazla bir şey değişmedi. Hala çocuklar ölüyor, hala emek sömürülüyor, hala insanlarda Allah’tan umut var. O olmasa ve senin şiirlerin olmasa belki de yaşamak bu dünyada çok zor olurdu. Burada hem cennet hem de cehennem var. Şiirler olmadığı zaman, sanat olmadığı zaman, müzik olmadığı zaman daha fazla cehennem oluyor. Kalbimize daha fazla güzelliğe açtığımız zaman daha fazla cennet oluyor.
İyi ki şiirlerin var ve iyi ki özellikle biz seni senin dilinden okuyabildik ve okuyabiliyoruz. Artık sen bütün dünyanın Nâzım Hikmet’isin, sadece bizim değil. Umarım bizde ürettiklerimizle sana layık oluruz.
Bu gece sana şarkılar, memleket türküleri, memleket ezgileri armağan edeceğiz. Yine bizimle olursan çok mutlu oluruz.

www.nazimhikmet.com

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir