Törende bir diğer konuşmacı da Nâzım Hikmet’in adını taşıyan kütüphanenin müdüresi Svetlana Şapkina söz aldı.


Svetlana Şapkina

İyi günler. Hepinizi selamlıyorum. Ben Moskova’da Nâzım Hikmet Kütüphanesi müdiresiyim. Her yıl biz, muhteşem, büyük şair Nâzım Hikmet’i anmak için burada Moskova’da Novodeviçye Mezarlığı’nda bir araya geliyoruz. Nâzım Hikmet bugün de anılmakta.

Nazim Hikmet her zaman “Dünya İnsanı” olarak adlandırıldı. Ve farklı kıtalarda ve dünyanın tüm farklı ülkelerinde, adı bir dostluğun sembolü ve halklar arasındaki dayanışmanın ve karşılıklı anlayışının bir sembolü olarak tanınıyor. Tüm hayatını insanlara hizmet etmeye adanmıştı ve yazarın ölümünden yarım yüzyıl geçse bile, çalışmalarının yaşamaya devam etmesini alkışlıyorum. Bugün Rusya ve Türkiye’nin birçok vatandaşının burada toplanması da bu gerçeği kanıtlamaktadır. Bugün hep birlikte bu muhteşem insanı anıyoruz Bu yazarın anısı, onun kaderi, sosyal faaliyetleri ve yaratıcılığı bugün de güncelliğini korumakta.

Şu anda Nâzım Hikmet Kütüphanesi’nin yöneticisi olmaktan çok memnunum ve bu benim için büyük bir onur.

Teşekkür ederim

Nâzım Hikmet Kütüphanesi Müdiresi  Svetlana Şapkina Светлана Шапкина
Nâzım Hikmet Kütüphanesi Müdiresi Svetlana Şapkina (Светлана Шапкина)

Светлана Шапкина

Добрый день. Я приветствую всех вас. Я являюсь руководителем библиотеки имени Назыма Хикмета в Москве. Ежегодно мы собираемся здесь на Новодевичьем кладбище в Москве. для того чтобы вспомнить этого замечательного, великого писателя, памяти которым хранится по сей день.

Назыма Хикмета всегда называли человеком мира. И на разных континентах и во всех разных странах мира его имя звучала как символ дружбы и как символ взаимопонимание солидарности между народами. Вся его жизнь была посвящена служение людям и мне очень приятно что даже спустя пол век со дня смерти писателя его дело продолжает жить. И об этом говорит тот факт что сегодня здесь присутствуют много граждан как России как и Турции. И сегодня мы вместе означим памяти об этом замечательного человеке. Об этом писателя. Его судьба, его общественная деятельность и творчества до сих пор актуальная.

Мне очень приятно что я сейчас возглавляю библиотеку и для меня это большая честь.

Спасибо.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir