Nazım Hikmeti Anma Etkinlikleri kapsamında şairin mezarı başında düzenlenen etkinlikte konuşma yapmak üzere Değerli yazar Hıfzı Topuz mikrofona davet edildi

Kendisine Nâzım’ın hayatta kalan son dostu denildiğini, hem Nâzım hem de Nâzım’ın bir çok dostu ile dostluk ettiği için mutluluğunu dile getirdi. Ortak dostları Abidin Dino, Vala Nureddin, Müzehher ve Zekeriya Sertel’i andı.

Büyükleçimizin babası Mukadder Sezgin’in Paris’te Kültür Ateşesi olduğu yıllarda Nâzım’ı ezbere okumasını sevgi ve saygı ile andığını ifade etti. Nâzım ile son buluşması ve anılarından bahsetti.
Konuşmasının sonunu şu cümleler ile bitirdi: “Nâzım’ın bu kadar erken aramızdan ayrılmasını beklemiyorduk. Son döneminde bir veda havası hakimdi ama morali bozuk değildi. Gençliğe güveniyordu; halkına güveniyordu; ideallerinin gerçekleşeceğini düşünüyordu. Burada güçlükler yaşadı, özgürlük savaşı verdi.”

Nâzım HİKMET

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.