Ünlü sinema oyuncusu ve Moskova Mizah Tiyatrosu Başkanı Aleksandr Şirvindt, Türk şairi Nâzım Hikmet’le ilgili anılarını anlattırken Sovyetler Birliği’nde ki özgür ortamı göstermek için Nâzım’ı kendi tiyatrolarına getirdiklerini söyledi.

Fuad Safarov’un haberine göre Novıye İzvestia gazetesine konuşan Şirvindt, başkanlık yaptığı Moskova Mizah Tiyatrosu ile ilgili ilginç anılarını paylaştı.
Tiyatrolarında eski SSCB rejimine rağmen sanatçıların bazen sivri dille eleştiri yaptıklarını belirten Şirvindt; “Tiyatromuzun girişinde bir yeraltı geçit inşa ediliyordu. Biz sosyalizmden komünizme bir geçit yapılıyor diye eleştirdik. Bunun için adamı ne yaparlardı biliyor musunuz? Daha sivri dilli esprilerimiz ise yılbaşı gecelerinde Sanatçılar Evi’nde yapılıyordu. Dönemin baskıcı hayatından bıkan insanlar bize uğruyor ve kulaklarıyla duyduklarına inanamıyordu. Burası ise mizah dilinde her şey hakkında konuşabileceğimiz küçük bir adacıktı.” dedi. Ayrıca eski Sovyet döneminde tiyatroda yaptıkları eleştirisel espriler yüzünden gizli istihbarat kurumu KGB’ye çağrıldıklarını da söyledi. Kendisinin şahsen çağrılmadığını ancak Sanatçı Evi Başkanı Mihail Jarov’u sık sık davet edildiğini anlatırken Jarov’un çok kurnaz olduğunu ve her defasında yetkililere; “Neden tutuklayacaksınız ki?.. Onlar doğuştan aptal, genç ahmaklar! Ben bir şey yapamıyorum.” dediğini aktardı.

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir