Nâzım Hikmet'i Anma Etkinlikleri kapsamında Sıla'nın Moskova'da verdiği konser 2018 | Kız Çocuğu

Nâzım’ı Anma Etkinlikleri kapsamında 3 Haziran 2018 akşamı Teatr Russkaya Pesnya’da düzenlenen ödül töreni ve konserde Sıla “Kız Çocuğu” adlı parçayı da seslendirdi.

Kız Çocuğu
Kapıları çalan benim
kapıları birer birer.
Gözünüze görünemem
göze görünmez ölüler.

Hiroşima’da öleli
oluyor bir on yıl kadar.
Yedi yaşında bir kızım,
büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce,
gözlerim yandı kavruldu.
Bir avuç kül oluverdim,
külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için
hiçbir şey istediğim yok.
Şeker bile yiyemez ki
kâat gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı,
teyze, amca, bir imza ver.
Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler.

Nazım Hikmet Ran, 1956

Kız Çocuğu, Nâzım Hikmet tarafından yazılan ve Hiroşima’da atom bombasıyla yedi yaşındayken öldürülen bir kız çocuğunun on yıl sonraki barış çağrısını anlatmaktadır. Savaş karşıtı bir mesaj olarak birçok başarı kazanmış ve bestelenmiştir. Şiirin teması “barışa çağrıdır”. Şiir bir kız çocuğunun ağzından savaşın kötülüklerini anlatmaktadır.

Şiirin görünüm anlamı yedi yaşındaki bir kız çocuğunun savaş sırasında yaşadıklarını anlatmaktadır. Derin anlamı ise savaşlarda ölen masum çocukların ölmek yerine şeker yemeleri gerektiğidir. Bunun için: “Çalıyorum kapınızı/ teyze, amca bir imza ver/ çocuklar öldürülmesin/ şeker de yiyebilsinler.” dizelerini örnek gösterebiliriz. Şair çocuğun ağzıyla barışa çağrı yapmaktadır.

Şiir üslup olarak ele alındığında oldukça sade bir dil karşımıza çıkar. Nâzım benzetme sanatı dışında herhangi bir söz sanatına yer vermeyerek yalın anlatımı seçmiştir. Bu durumda okuyucuya şiirin vermek istediği mesajı kolayca anlama fırsatı vermektedir.

Şiirde kullanılan “kaat” sözcüğü “kağıt” sözcüğünün çocuğun ağzından ifade edildiği biçimde söylemiştir. Şairin çocukların savaşta nasıl öldüğünü çocukca ve masumca büyüklere anlatması bakımında önemlidir.

Şiirde Nâzım’ın yaşadığı dönem de dikkate alınırsa 2.Dünya Savaşı sonrasında olanların anlatıldığı görülür. Hiroşima özel adının kullanılması çok açık bir şekilde 2. Dünya Savaşında Japonya’ya atılan atom bombasıyla ölen masum çocukların yaşadığı dramı görmekteyiz.

 

Kaynak 1 : https://erendensiirler.weebly.com

Kaynak 2 : https://youtu.be/f1YAHQtzGQc

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir