Nâzım Hikmet'in ölümünün 50. yılı anma etkinliklerin kapsamında, 2 Haziran 2013 tarihinde Moskova'da düzenlenen akşam konserinde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın Başkanı Sayın Rutkay Aziz sahneye davet edildi.

Sanatçı Başkanı olduğu vakıf adına herkesi selamlayıp, Nâzım’ın dizeleri ile konuşmasına başladı.

“Türkiyemiz de inanıyorum ki er geç şairin dediği gibi güneşli günler görüp, o gerçek, bizim aydınlık yarınlarımıza kavuşacaktır” diyerek, bu duygu ve düşünceler ile Moskova’ya geldiklerini ifade etti.

Rutkay Aziz şu cümlelerle emeği geçenlerin altını çizdi: “Rus Türk İş Adamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan’a ve Anma Komite Başkanı Ali Galip Savaşır’a içtenlikle teşekkür ediyorum. Özellikle tam bir dayanışma, dostluk duygusu gösteren Zuhal Olcay arkadaşıma, Zülfü Livaneli’ye, Güvenç Dağüstün’e, Edip Akbayram’a ve genç Çellistanbul grubu (Chellistanbul) olan uluslararası üne kavuşacak olan genç arkadaşlarıma Çağ Erçağ’a, Melih Kara’ya, Ozan Tunca’ya ve Murat Berk’a vakıf olarak en içten duygularımızla  teşekkürlerimi sunuyorum.”

Rutkay Aziz sahneden ayrılmadan önce Rus Türk İş Adamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan ve Anma Komite Başkanı Ali Galip Savaşır Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfın tarafından verilen plaketi almak üzere sahneye davet edildi.

Bu arada Naki Karaaslan emeği geçen RTİB’i büyüten iş adamlarına kendilerini de Nâzım Hikmeti de büyütenlerin onların olduğunu söyleyerek teşekkürlerini sundu.

 

Nâzım HİKMET

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir